| aigi1 a întrebat:

Nu stiu daca este o intrebare tampita dar cine produce sangele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maduva osoasa hematogena care se gaseste in oasele late (stern, bazin, vertebre). Atentie: a nu se confunda cu maduva spinarii care se gaseste in canalul vertebral (nu in vertebre) si care face parte din sistemul nervos.

4 răspunsuri:
| crystynel23 a răspuns:

Sangele este produs de organe, iar celulele rosii din el de maduva rosie, aflata in os, mai precis in epifiza... funda?

| Maddieeee a răspuns:

Organelehappy

| Luii a răspuns:

Eu am 9 ani si din cat stiu sangele este produl de inima.si niste...nu stiu cum se numesc care pompeaya sange...