| anonim_4396 a întrebat:

Numai eu sunt de părere ca unii medici psihiatri sunt de rahat ca dau diagnostice eronate și fac mai mult rău decât bine? La unii ma refer nu la toți evident! Si ca ei le știu pe toate doar ca sunt specialiști? Specialiști în a da diagnostice eronate? De aia se duc psihologi cu probleme la alti psihologi ca ei le știu pe toate? Aveți grija la ce medici va duceți ca unii va fac mai mult rău decât bine cu specialitatea lor cu tot. Și pastilele nu vindeca nici o boala psihica e vrăjeală, e adevărat ca dacă ai probleme serioase te liniștesc dar repet te liniștesc nu tratează nici o boala psihica doar dau adiție și te fac leguma. Eu am impresia ca unii psihiatri sunt mai bolunzi decât unii pacienți din ce am văzut eu. Voi faceți ce vreți eu doar am zis sa aveți grija la cine va duceți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cine ii judeca pe acei medicii psihiatri? Cumva pacientii lor?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

De aia am și menționat ca unii pacienți sunt mai sănătoși decât ei.ți ar convenit sa te duci cu anxietate și sa îți de a tratament, diagnostic psihoza? Sa te de a peste cap acel tratament? Ai fost vreodată la psihiatrie sa vezi cât de tâmpiți sunt unii? Și nu doar psihiatrii, și alți medici peste care am dat care erau de internat la spitalul 9 cu diagnosticele lor de rahat fără sa te întrebe gunoaiele ce simptome ai cum se manifesta boala, interpretează cum vor ei sau cum ii duce creierul îți pușcă un diagnostic eronat ca evident nu ai boala aia si te o nenoricit.de ce rahat se duc alti psihologi la alți psihologi ca sunt ei omniscienti ca le știu pe toate? Uite ca nu le știu pe toate și ar trebui dați în judecata

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai de gandit, citindu-ti comentariul ăsta.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ce dau de gândit? Hai spuneți cu tupeu părerea, chiar te rog

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Aproape toate intrebarile tale sunt legate de partea psihica. Ce crezi ca as intelege din ele decat ca te duci cam des pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Și care e problema ta dacă ma duc des? Nu înțeleg? De aia nu mai poți tu dormi? Sper sa ai și tu experiente de astea sa te trezești la realitate sa îți dai seama ce doctori de 2 bani avem. Tu dacă nu te duci crezi ca ești mai ok? De aia stai tu pe situ asta ca ai toate țiglele pe cap ba ma lasi du te și culcate ca ești obosit

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci am avut dreptate ca esti pacient. O seara placuta!

| doctorandus a răspuns:

Un lucru pe care psihoticii nu-l inteleg: psihiatrii sunt prietenii tai, nu dusmanii tai.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da, dar când unul da un diagnostic, altul da alt diagnostic care nu coincide cu probleme Tale deja nu mai sunt prieteni... nu toți psihiatrii îți pun un diagnostic corect, unii fac mai mult rău decât bine. Rămâne de văzut dacă ai dreptate sau nu. voi afla zilele următoare.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Diagnosticele nu se mai pun dupa impresii, se pun dupa criterii precise, vezi https://ro.wikipedia.org/......or_mintale

Poti sa-l gasesti pe internet si afli astfel criteriile.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Care sunt criteriile precise? În ce consta? Eu azi am fost la psihiatru și i-am spus problemele și ea o dat diagnosticul care dpmdv e eronat, adică psihiatrul actual mi o dat alt diagnostic, mâine poimâine o sa merg la alt psihiatru sa vad ce diagnostic îmi da, și dacă îmi da ala cu care nu am fost de acord de ieri voi lua tratament.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu știu engleza prea bine. chestia e ca unul da un diagnostic altul da alt diagnostic, nu sunt precise, habar nu ai tu care diagnostice eronate se dau fiindcă unii nu știe sa facă diagnostic de diferențiere. Tu in afara de copy Paste mai ști și altceva? Am citit si eu ce e schizofrenia, bolile psihice stai Chill

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Baga Google Translate.

Acolo sunt explicate criteriile in baza carora se pune diagnosticul de schizofrenie. Sigur, nu e singura sursa, DSM-5 se gaseste pe internet in original (in limba engleza).

| doctorandus a răspuns:

Multi au vazut Zbor deasupra unui cuib de cuci si cred ca asa e psihiatria. Nu, de fapt e pe dos (pentru cei care se interneaza voluntar si se duc voluntar la psihiatru).

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

E irelevant ce ai menționat aici tu cu criteriile atâta timp cât eu am primit diagnostic 2 afectiuni diferite și la una din ele nu coincide cu simptomele mele. Psihiatria e de 2 bani atâta timp cât nu pot vindeca o depresia și o anxietate, devii dependent de ele și o leguma și nici nu ai boala vindecata, revino la realitate! Asa stau lucrurile.

| OldSoul a răspuns:

Medicamentele oferite de "psihologi" vindeca doar efectul, nu cauza.

Cauza trebuie sa si-o repare singur persoana in cauza.

Problema e ca in ziua de azi, oameni nu mai sunt asa conectati intre ei, iar toata povara cel mai adesea sta pe umerii persoanei in cauza.
Ba din contra, aceasta singuratate face ca oamenii sa simta o povara amplificata pe umerii lor.
Iar daca esti o persoana slaba de inger, e destul de greu sa treci peste unele probleme/neajunsuri.

| Zuzu1991 a răspuns:

"La unii ma refer"
asta se aplica in TOATA medicina si in multe alte domenii, cum ar fi de ex. avocati, care stiu sa te convinga dar dpdv profesional sunt ultima cizma si iti fac mai mult rau decat bine, de ajungi sa ii platesti nevestei la divort de 3x toata averea pe care ar trebui de fapt sa o impartiti, IT care te fac sa te imprumuti ca sa iti cumperi racheta cand tu ti-ai putea rezolva problema de la a la z cu ultima rajnita prapadita, etc. (exemplu REAL pe vremuri am lucrat la un internet cafe, si admin-ul de dinaintea mea insista ca patronul sa cumpere win XP spre deosebire de win98 cu deep freeze care mergea foarte, foarte bine, ca el nu se descurca pe 98, iar XP costa in rautate la momentul respectiv)

| Furnicuta000 a răspuns:

Multi psihiatrii doar dau pastile pentru oricine care le calca pragul. Iar in majoritatea cazurilor de depresie si anxietate oamenii se pot trata foarte bine la psiholog

| Floridori a răspuns:

Psihologii nu sunt medici deci nu ar trebui amestecati cu psihiatrii.Hai sa vorbim despre psihiatri, totusi...
Sunt de acord ca unii prezinta dezinteres si ca pun un diagnostic fara sa ia in calcul toate detaliile, dar nu toti sunt asa.Asta se intampla si cu alte specializari.
Trebuie sa luam in calcul ca mintea umana este inca un mister si nu este usor sa lucrezi cu aceasta sau sa pui un diagnostic daca nu te implici cu adevarat.

Pentru majoritatea tulburarilor psihice exista tratament doar pentru ameliorarea simptomelor si trebuie luat pe viata.Sunt foarte putine tulburari psihice care au o durata limitata.Este dificil, deoarece in majoritatea cazurilor, nu se cunosc cauzele reale care activeaza aceste tulburari.
Este la fel ca atunci cand ai o problema fizica, dar nimeni nu stie ce iti cauzeaza durerea.Tu iei paracetamol, iti trece durerea, dar cauza ramane si trebuie sa iei paracetamol in fiecare zi pana cand se indeparteaza sau se tratreaza cauza.Din pacate, in cazul bolilor mintale, nu prea se poate trata cauza si se incearca doar ameliorarea efectelor.

De exemplu, in cazul persoanelor care sufera de schizofrenie paranoida, tratamentul nu ajuta sa nu mai aiba halucinatii, dar cu ajutorul tratamentului, pot distinge si constientizeaza ceea ce este real si ceea ce este perceput doar de ei.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Știu ca nu sunt medici, totuși e aiurea sa dai doar de medici idioți. În rest ai dreptate aia ziceam și eu pastilele astea nu vindeca nimic doar timp pierdut și bani aruncați de pomana și te fac și leguma dacă medicul e unul din cei menționați. Stiu ca nu sunt toți la fel, îmi pare rău ca mam întors în tara asta de rahat, cu oameni de rahat, rar vezi un om bun im zilele noastre. numai peste gunoaie dau asta mi e norocul

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca depinde de perspectiva.
Eu am terminat Medicina in strainatate si asta este cel mai mare regret pana acum, dar nu am avut alta optiune la momentul respectiv (povestea e lunga). Este adevarat ca au mai multe resurse in afara, dar medicii romani (cei care termina la stat si la locuri fara plata-fara a avea intentia de a jigni pe nimeni) sunt, din punctul meu de vedere printre cei mai buni.
Lipsa de resurse face diferenta iar lipsa de cercetare este o carenta destul de semnificativa in Romania.
Din pacate, multi merg la Medicina pentru ca ofera o anumita siguranta, statut si este o meserie banoasa.Dar daca nu o faci din pasiune, rezultatul se cunoaste in randul pacientilor, cu parere de rau.
Eu m-am intors in Romania pentru ca o consider cea mai buna tara pentru a trai si pentru a forma o familie.Depinde de criteriile si perspectiva fiecaruia...

| StrongHeart a răspuns:

Eu sunt de acord cu ce ai scris,partial.
Partial pentru ca daca o persoana are impulsuri violente, in stare grava, ameninta ca se sinucide si face foarte urat, sparge geamuri si ii loveste pe toti cei care vor sa se apropie, e in stare de orice, pastilele alea care te fac leguma ar putea sa fie singura si ultima solutie.Chiar daca au efecte adverse, in momentele alea critice pot sa ajute.Aici vorbesc de cazul meu in care am avut o psihoza foarte urata si eram practic de neoprit, nu ma puteam calma, nu mai stiam pe ce planeta sunt din cauza unor substante foarte foarte nocive pe care le consumasem.Atunci era esentiala o interventie, fie ea foarte neplacuta.
Atunci aia era singura solutie la mine, in momentela acelea.Pastilele alea m-au facut o leguma cum zici tu, dar dupa i-am multumit cu varf si indesat ca m-a scos din starile alea ingrozitoare.
Multumesc Lui Dumnezeu ca am iesit din situatia aia.
Am intalnit si o doamna psiholog foarte irascibila, care mai avea un pic si ma dadea afara pe usa ca ii spuneam ce aveam pe suflet si de atunci mi-am propus sa nu mai apelez la psihologi, ca tot de mine depinde la urma urmei.Ca asa puteam sa zic ca ma schimb, ca iau totul de la inceput si in acelasi timp sa contemplez urmatoarea data cand ma droghez sau beau.Am realizat ca totul tine de mine si atat,nimeni nu imi poate controla viata,singurul ajutor a venit de sus,si am reusit chiar si tigarile sa le las si sa fac multe progrese la care nici nu puteam sa visez inainte.
Viata e muult mai faina cand esti impacat cu tine si cand esti liber de vicii,cand nu depinzi de nimeni decat de propria persoana si ai control asupra deciziilor tale.
Eu cred ca un ajutor specializat din partea unui psiholog sau terapeut poate sa ajute,dar nici pe departe sa iti rezolve problemele doar lucrul asta,e nevoie de mult mai mult efort,pe plan spiritual in primul rand, de aia e bine sa ai un duhovnic, sa ai pe cineva cu care sa iti poti descarca gandurile, pentru ca esti om.
Oricine ai fi in lumea asta, oricat de tare te crezi, esti un simplu om si singur nu ai sa faci nimic.Ai nevoie de ceilalti, ai nevoie de ajutor.Toti avem nevoie de ajutor, toti suntem defecti pe un plan anume, fie ca e financiar, fie familial, fie ca e vorba de cariera sau de viata ta sufleteasca, toti avem lipsuri si trebuie sa le adresam.
Daca nu am gasit pe cine trebuie cu care sa discutam probleme mai delicate nu inseamna ca ele nu trebuie adresate.Continua sa cauti,continua sa lupti,exista oameni tari in lumea asta,oameni puternici,care nu renunta.
Depinde de la caz la caz,in unele cazuri,chiar ajuta oamenii astia,in altele cazuri poate fac mai mult rau,nu am de unde sa stiu,nu cunosc viata fiecaruia,dar stiu din experienta mea,ca exista oameni care au cazut jos de tot si au nevoie de o mana de ajutor,chiar si daca o refuza,continua sa-l intrebi daca are nevoie de ajutor. Pune-te in situatia lui,ce ai face? Daca din anumite motive ai ajunge acolo,nu ai vrea sa fii ajutat? Eu zic ca da.
Toti suntem slabi,nu trebuie sa ne mai umflam atat in pene, dar nici sa refuzam ajutor cand ni se ofera.
Cam atat, sper ca ai inteles ceva din ce am zis, sa stii ca nu e un repros, iti explic ce am observat eu, nu e totul doar alb si negru in viata asta.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Pai ai avut episod psihotic sau psihoza? Psihoza știu ca nu se vindeca si e foarte grava...

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Episod psihotic.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Cat timp o durat acest episod? Acum nu mai ai astfel de episoade?

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Cateva zile, pana ce mi-au iesit porcariile alea din sistem.Nici nu stiu exact ce am luat sau ce mi s-a dat.Am avut si halucinatii din alea urate, gen aparitii demonice.Am simtit de parca eram posedat, nu controlam eu ce fac.Au trecut ani de atunci, nu mai am nimic ca nu mai iau nimic si nu mai umblu cu anturaje dubioase si oameni pusi numai pe facut tot felul de rahaturi.
Acum singurul viciu pe care il am e cafeaua, sau gaming ocazional.
Oricum, ti-o spune un om care s-a jucat cu focul si putea sa moara sau sa innebuneasca de tot, bolile mintale sunt cat se poate de reale.Cred ca are legatura cu sistemul nervos, probabil, nu stiu exact dar intr-un singur moment se poate schimba total viata ta.Realitatea poate fi alternata si sa ajungi sa nu-ti mai revii niciodata.Nu e o gluma sau o cacealma,sunt oameni care isi pierd efectiv simturile,devin ca niste fantome fara minte si fara suflet.
Si nu e vorba doar de substante,s-a intamplat la mine sa fie vorba de asta, poate fi de la foarte mult stres acumulat, sa ajungi sa nu mai fi constient de cine esti, ce faci, etc.Sunt multe feluri in care poti sa te pierzi pe tine.Chestia dubioasa cand innebunesti este ca ti se pare normal ceea ce faci,nu vezi nimic gresit in ce faci,nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi exact ce vreau sa zic.
Au fost cazuri reale de oameni considerati perfect normali care au facut o crima si nu si-au mai amintit, spre exemplu. Poate sa fie lipsa de somn acumulata, stres, cum am mai zis, sunt multi factori care declanseaza bolile mintale.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Se poate face psihoza de la stres mare?
Da, la tine au fost de la substanțe. poate îmi trimiți dacă vrei pm sa îmi spui ce ai luat happy frate nu știu ce sa spun tu ce crezi exista psihoza fără halucinații și sa ai realitatea distorsionata? Sau anxietatea asta, frica, emoțiile care sunt nejustificate indica de fapt psihoza, în ideea ca de fapt asta e halucinația care nu o percepi ca pe o halucinație. poți avea frica nejustificata? Bine provine și dintr o trauma ce sa petrecut cu câțiva în urma.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi,aici ma bagi in ceata si nu stiu sa-ti raspund.Un om pregatit cu o facultate de psihologie stie exact ce si cum si nu face confuzii.
Ti-am zis sunt multe feluri de boli mintale si foarte multi factori, traumele sunt printre cele mai intalnite cauze de boli mintale.
Psihologii sunt si ei oameni, de aia poate au nevoie cateodata si ei de un psiholog.
Cat despre ce am luat, daca as sti, cu siguranta ti-as spune. Oricum nu era ceva natural sau destinat consumului omenesc.

| troleibuz a răspuns:

Cat timp nu ai studii in domeniu nu prea conteaza ce parere ai tu.

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

Mi am dat seama. Eu am zis sa aibă grija lumea la cine se duce sa mai ceara și alte păreri.

| danaieladaniela a răspuns:

Trist,dar adevarat ce ai scris. Nu am incredere in medici.

| anonim_4396 explică (pentru danaieladaniela):

Niște mizerabili, gunoaie de oameni. Maica mea o avut crize de covid bazinul rupt și au externato gunoaiele în loc sa aibă grija de ea sper sa li se întâmple și celor dragi lor. Pana la urma o murit de la complicațiile de la covid care evident puteau fi evitate dacă nu o externa de 2 ori.

| Lorena6879 a răspuns:

Eu am dat mita la o psihologa sa fie sincera cu mine. Sa a-mi zică cu adevărat ce am.

| Gusticel a răspuns:

Stiu ce zici, si medicul meu de familie e de ca...t.

~Gusticel

| anonim_4396 explică (pentru Gusticel):

Se dau omniscienti dar sunt vai de capul lor m-am convins azi ce gunoaie pot fi unii, România tara unde nu te omoară boala ta dar au grija doctorii sa o facă.

| Anonimm30 a răspuns:

Pai crezi ca le pasa de pacienti, vede banul si gata te "vindeca"

| anonim_4396 explică (pentru Anonimm30):

Le pasa sa aibă cât mai mulți pacienți asta e realitatea. Nu ls pasa sa vindece pe nimeni. Or fi cazuri rare de vindecare da nu de la pastile, alea erau probleme psihice minore.