| AndreiBalan123 a întrebat:

O curiozitate. Este adevărat ca testul de sarcina poate indica cancerul de testicule dacă iese pozitiv sau sunt doar mituri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Este adevărat. A doua linie pe testul de sarcina apare la concentrația crescuta a hormonului hCG. Bărbații în mod normal nu produc acest hormon, dar dacă dezvolta cancer, automat tot organismul se cam da peste cap, și va începe sa secrete acest hormon, asta ducând la pozitivarea testului.
Totuși, nu te baza pe asta, mai bine consulta un medic dacă e cazul.
Numai bine!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e chiar un mit.
Exista o substanta care e secretata de organisml masculin in cazuri de cancer substanta care e secretate de organismul feminin doar in timpul sarcinii. Acum cat de relevant e un astfel de test nu stiu sa iti zic.

| dullcat a răspuns:

Unde scrie asta? Pentru cancer se fac teste separate, altfel era criza de teste de sarcina pe tot mapamondul.

| johnnny123 a răspuns:

Stai un pic că m-ai pierdut...
Sunt aproape sigur că testul de sarcină se face la femei, iar testicule au bărbații. Dar e posibil să greșesc, nu sunt doctor.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| LaviniuA a răspuns:

Da. Poate indica si ce boli are pisica laughing