| Nicoleta2929 a întrebat:

O intrebare am dar sa nu radeti de mine.Astazi urmează să imi scot niste resturi și multă lume mi-a zis ca de frica și din cauza gândurilor pe care le am(frica de stomatologie)pot sa mor pe loc acolo, doare in timp ce imi face extractie? Este vreun risc sa pățesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Dacă folosești inhalator, ia o doză înainte să intri la stomatolog, îți va relaxa căile respiratorii.

9 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu o să mori, stai liniști.
Oricum îți zic din experiență, și eu eram la fel, intram în panică când stăteam la rând pe holul cabinetului.
Dar, indiferent de procedură, fie că e extracție, fie că îți tratează un dinte, îl plombează, îți face un detrataj etc, nu doare. Cu anestezie nu simți nici o durere.
Încearcă să stai cât mai relaxată și să respiri adânc.

| Donsavas a răspuns:

Nu doare deoarece te anesteziazalocal si nu moare nimeni din asa ceva

| Nicoleta2929 explică (pentru Donsavas):

Revin pe forum după ce ies de la cabinet.multumesc pentru încurajare

| TheGentleman a răspuns:

Să-i spui medicului despre toate afecțiunile de care suferi, inclusiv astmul, înainte să se apuce de treabă

| Nicoleta2929 explică (pentru TheGentleman):

I-am zis deja ca am astm și că de câțiva ani de zile iau pastile pentru depresie.la 14.30 am programare si sa vad daca scap cu bine

| adryang78 a răspuns:

Nu pățești nimic, stai liniștită. Durerea este suportabilă sau aproape inexistentă, au spray-uri cu lidocaină, foarte eficiente. Chiar dacă va fi nevoie de injecție, au niște ace incredibil de subțiri, aproape că nu le simți.

| Nicoleta2929 explică (pentru adryang78):

Mulțumesc mult si voi reveni dupa ce ies din cabinet, o sa imi iau ceva sa ma calmez mai ales la ce mi-a zis mama că pot sa mor de inimă din cauza fricii care o am.

| Nicoleta2929 explică (pentru adryang78):

Am uitat să menționez că eu am astm și să nu mi se faca rău pe acolo

| Nicoleta2929 explică (pentru adryang78):

Iti multumesc mult dar am scapat de extractii si ceea ce mai am in gură mi taseaza si dupa aia imi pune proteza sus+jos.Deja mi-a luat primul mulaj si cam într-o lună o sa fiu gata, asa am si facut mi-am dat o doza de ventolin dar acum sunt foarte relaxată. Am scăpat deoarece nu prea se pupa anestezia cu astmul dar stie dr ce imi face.

| adryang78 a răspuns (pentru Nicoleta2929):

Dacă folosești inhalator, ia o doză înainte să intri la stomatolog, îți va relaxa căile respiratorii.