| JustACuriosPerson a întrebat:

O intrebare pentru persoanele cu miopie: miopia apare in mod spontan? Căci de o saptamana nu mai pot vedea cine la tabla la scoala, insa alteori pot foarte bine.(stiu ca e miopie pt ca am probat ochelarii a doua colege si vedeam mult mai clar cu ei)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

In timp, miopia creste din an in an daca nu porti ochelari permanent.deci ti-a crescut, si acum probabil s-a mai agravat.la oftalmolog.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu apare spontan, apare in timp. Ai probleme cu ochii mergi la un control la medic

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Incearca sa renunti cat mai mult posibil la televizor, calculator si daca esti adepta cititului nu mai citi absolut nimic 2 saptamani, nu mai face nici teme, nimic. Vorbesti cu profii si parintii si le zici sa te lase 2 saptamani fara sa mai obosesti ochii.
Daca dupa asta iti revii nu ai nimic.
Sau te duci la un medic, nu neaparat oftalmolog, de familie macar si iti da un sfat.
O seara buna!

| Doctorfishadi a răspuns:

Am uitat sa iti zic ca si eu am aceleasi simptome din clasa 1-a.Acum am terminat liceul si nu am fost la nici un medic pe tema asta, n timp problema nu a evoluat, dar am o sensibilitate ridicata tot timpul, insa vederea este ok.Sa nu faci ca mine sa stai degeaba, cine stie, la mine a fost ori noroc, ori prostie.

| JustACuriosPerson explică:

Nu mai pot vedea BINE la tabla*