| anonim_4396 a întrebat:

O lovitura puternica in zona testiculara poate cauza cancer testicular?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. In etiologia unor cancere sunt incriminate traumatismele mici si repetate, dar un singur traumatism, oricat de puternic, nu da cancer.

| machupicchu a răspuns:

Nu, categoric nu... dar alta poate fi problema care ar trebui sa te mobilizeze in a merge la medic (urolog, sexolog) si anume posibile probleme de potenta sexuala in viitor... succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu. Cauza unui cancer se pornește din interiorul organismului.
O compresă rece sau o pungă de gheață în zona lezată și un consult urgent la medicul urolog.
Sănătate.
Pa, pa.