| whatisthis19 a întrebat:

O lovitură puternică la sân poate cauza cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu, o lovitură primită în piept nu va provoca o astfel de afecțiune. Acestea pot provoca umflături și vânătăi la sân, care pot fi dureroase la atingere. În cazul în care cancerul se dezvoltă într-un loc în care ai fost rănită, este doar o coincidență.

| Iulian101820 a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic de regula endocrinolog.
Depinde cat de puternica este lovitura? Daca esti de o varsta mica 12-19 ani nu prea pentru ca este corpul tanar si se reface. Sper ca te-am ajutat!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Iulian101820):

Ce treabă are endocrinologul cu afecțiunile sânului, nici una! Endocrinologul tratează:
Diabetul zaharat – grup de boli, cauzate de deficienţă de insulină
Tulburarea metabolismului calciului – nivelul de calciu scăzut sau crescut în ser
Guşă - glanda tiroidă mărită, datorită deficitului de iod
Tiroidită autoimună – inflamaţie tiroidiană autoimună
Diabet insipid - disfuncţie a hipotalamusului sau a glandei pituitare, însoţită de creşterea setei
Acromegalie - hormon de creştere excesivă
Boala Cushing - boala neuroendocrine care duce la disfuncţie a glandei corticosuprarenale
Tulburări cauzate de anomalii endocrine: osteoporoza, obezitate, disfuncţie sexuală, slăbiciune musculară, anomalii neuropsihiatrice.

Ceea ce a pățit, nu i se va întâmpla nimic, doar o durere care trece de la sine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti baiat sau fata?

| Nume6 a răspuns:

Da, se crează un nodul în piele, iar celulele acelui nodul pot să o ia razna transformându-se în celule canceroase adică formându-se o tumoră. Acel nodul apare imediat după lovitură. Deci, nu ai nicio tumoră.

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu asta cauzează cancerul ci radicalii liberi produc celule canceroase