| Callipso a întrebat:

O problema mare! Am un cos pe frunte sus nu se vede fiindca e foarte mic dar ma doare ingrozitorrrr. E cumplit.Azi am pus-o pe mama sa mi-l stoarca... O durere insuportabila.Cosul e foare mic si nu sunt sigura daca e copt probabil de aia nu il poate stoarce?! Ce sa fac impotriva cosurilor? Ma dor cumplit.Inca o problema mi-au iesit in ureche niste cosuri negre.Stupid fiind ca nu am auzit de cos negru dar la mine dalaughingCe sa fac imi ie frica sa mi-l storc fiindca e in ureche si probabil nu e cos. Ce sa fac? Un sfat va rog din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Pentru cosurile de pe fata ai putea incerca o masca cu dovleac. uite reteta:Se piseaza miezul de dovleac si se aplica pe fata curatata in prealabil timp de 15 minute.

2. Masca impotriva cosurilor cu praf de copt

Praful de copt este unul dintre ingredientele cele mai populare, si il veţi găsi în orice casa. Este într-adevăr ca tratează acneea pentru că vă ajută scapa de excesul de grasime şi previne cosurile. De asemenea, funcţionează ca un exfoliant natural.

Se amesteca un plic de praf de copt cu putina apa si se aplica pe fata timp de 10 minute.

3. Masti cu citrice

Fructele citrice, cum ar fi grapefruitul, portocalele, lămâile pot face minuni pentru pielea ta. Ele au proprietăţi antiseptice naturale, astfel încât acestea te ajuta să scapi de germeni, care este un motiv pentru care nu puteţi scăpa de acnee şi ajuta, de asemenea, la reducerea secretiei de sebum.

Citricea aleasă de dvs. se amestecă cu făină de grâu, pana se obtine o pasta. Lasă-o pe fata ta timp de douăzeci de minute, apoi se clăteşte bine.

4. Masca cu aspirina antiacneica

Se obtine din 5-6 aspirine fără strat de protecţie, suc de lămâie, 1 picătură de miere si 1 lingura de iaurt. Aceasta masca se aplica o jumatate de ora pe fata si este mult mai eficienta ca orice produs impotriva cosurilor din magazine. SAU ai putea incerca sa-ti dai cu miere pe fata. Dupa care o lasi 15-20 min, iar dupa te speli bine cu apa rece si tamponezi fata cu un prosop curat! Cat despre ce ti-a aparut in ureche...Pai da! Este un cos! Am patit si eu.Dar ca sa-mi dispara am dat in fiecare zi cu ulei de masline si a inceput incet, incet sa dispara. Sper ca te-am ajutat!

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Te sfătuiesc sa nu iți mai spargi coșurile, o sa iți apară mai multe daca le spargi.
Din experiența mea de 8 ani de zile in lupta cu coșurile si punctele negre iti pot recomanda sa cauți ulei 100% pur de arbore de ceai (Tea Tree) de la Thurday Plantation.

Pui câteva picături pe un bețișor de ureche si apoi te dai pe cos. Uleiul de arbore de ceai iți usucă coșul foarte repede si apoi o sa dispară complet.
Iti mai recomand sa schimbi săpunul normal cu un săpun cu 100% ulei pur de arbore de ceai pentru controlul excesului de sebum si pentru a distruge a distruge eficient coșurile si puncte negre.