| Anton0999 a întrebat:

O sa va pun tensiunile mamei mele pe 3 zile.
Ziua 1: 115 72
Ziua 2: 124 74
Ziua 3: Adica azi. La ora 12 a avut o 124 cu 72 si acum i-am luat o de 2 ori la aceeasi mana 123 cu 75 si la cealalta mana 121 cu 72.

Mama mea are Hipertensiune si ia concor si seara zomen. La inceput doamna cardiolog i-a dat si tertensiv dar dupa o vizita la doctorul de familie a zis sa nu mai ia ca ii scadea prea mult tensiunea. Mama mea are 49 de ani si 83 de kg.
Sunt bune valorile?
Stiu ca valorile intre 90 60 si 140 cu 90 sunt bune dar va intreb pe dumneavoastra de la ce valori afecteaza inima pentru ea?
Sta bine si cu colesterolul 184.
Trigliceridele maricele deoarece are si diabet (349)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te lași, până nu descarci bateriile tensiometrului.
Dă-i pace, că mama ta e Ok! Dar nu-i Ok să-i iei de atâtea ori tensiunea, intr-o zi. Nu o mai agita atât, că i se ridică și pulsul. Dacă face ce-i zice medicul (nu noi!), tensiunea arteriala va fi ținută sub control.
Dacă tot te ingrijesti de sănăttatea ei, spune-i să mai dea jos niste kilograme, mai ales dacă are o inaltime sub 1.70.

Citeste ce scrie aici:

"Tensiunea arteriala nu este constanta, ci oscileaza in functie de momentul zilei, activitatea fizica, alimentatie. Arterele au capacitatea de a prelua aceste variatii de tensiune datorita elasticitatii acestora. Depunerile de colesterol, in principal, micsoreaza capacitatea de adaptare la oscilatiile de tensiune, prin scaderea elasticitatii arterelor. Trebuie avuta grija la consumul de sare, renuntat la fumat, activitate fizica, reducerea aportului de grasimi pentru a preveni aparitia hipertensiunii arteriale. Hipertensiunea se manifesta prin durere de cap, vedere incetosata, vedere dubla, senzatie de oboseala, simptome care ar trebui investigate de un medic de specialitate. Tratamentul hipertensiunii arteriale consta in regim dietetico-alimentar, tratament medicamentos si tratament chirurgical in cazul in care bolnavul nu raspunde la cel medicamentos."

| Mosotti a răspuns:

Daca tensiunea e sub 140, e f bine, si alea mici sunt okey, deci stai linistit.

Trig sunt f mari, trebuie sa rezolve cu trat, n-are nici o legatura ca are diabet, si mama are dar nu are trig mari.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Valorile in teorie sunt bune insa variaza de la om la om. Unii nu se simt bine cu tensiunea 110 mmHg. Daca mama ta se simte bine la valorile astea atunci este in regula.
Grija cu colesterolul si diabetul sa le tina sub monitorizare stricta.