| Butterfly29 a întrebat:

O sarcina extrauterina iese la testul de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| zozoMik a răspuns:

Bunahappy
Pentru a detecta o sarcina extrauterina in general este nevoie de testele de sarcina care masoara nivelui hormonului gonadotropina corionica umana (HCG) in sangele femeii insarcinate.
Daca nivelul acestui hormon este scazut, atunci se suspecteaza o sarcina extrauterina.
In cazul in care ginecologul are dubii iti va recomanda o laparoscopie.
Deci cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog..pentru ca testul de sarcina nu cred ca te poate ajuta prea mult:S