| AvalohAlyn a întrebat:

Oare se va gasi medicament sigur pentru tratarea virusului HIV sau a cancerului? Suntem in 2009 si inca nu s-a gasit.Foarte trist.In fiecare an mor extrem de multi oameni din cauza virusului HIV si a cancerului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai devreme sau mai tirziu se vor gasi tratamente si pentru bolile astea. Problema e ca or sa apara mereu alte boli la fel de grave. Si asa cum in trecut tuberculoza, variola, varicela, oreonul, pojarul etc erau mortale si acum sint tratabile, mereu or sa fie alte boli mortale carora va trebui sa li se caute decenii un tratament eficient.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca aceste tratamente se vor gasi intr-o zi. Cred ca in terapia canecrului e nevoie de o ruptura, de o idee complet inovatoare, actualele cai de cercetare mi se pare ca duc pe drumuri inchise. Nu e usor, trebuie sa se nasca un geniu, intr-o tara care sa-l incurajeze si sa investeasca in formarea lui si apoi in cercetarile lui.

| fabiola a răspuns:

Nu stiu daca noi vom vedea acest lucru dar ma gandeam astazi cat de putin luptam noi romanii pentru produsele bio, si cata valoare au acestea in afara.Vindem pe nimic fructele de padure si cumparam din afara fructe tratate si radiate.Nu zic sa inventam un medicament pentru tratare, dar nici macar sa facem ceva sa prevenim aceste crunte boli.

| dy a răspuns:

Si daca s-a gasit, cine-l va folosi? E o mafie atat de mare in industria farmaceutica, se castiga atatia bani din vanzarea de medicamente anticanceroase si antivirale, incat cred ca mai avem mult de asteptat! Din pacate, stiu ce spun!

| carminaburana43 a răspuns:

Nu cred...am urmarit f multe emisiuni stiintifice de pe discovery in acest sens... s-au facut enorm de multe cercetari in decursul anilor si nici o solutie nu a dat rezultat...Eu cred ca se poate rez dar numai cancerul...pe cai naturiste...nasa mea a aplicat asa ceva si e bine mersi deja de vreo5-6 ani...

| antonius74 a răspuns:

Cu HIV am indoielile mele ( http://www.lovendal.net/......niciodata/ ), dar cancerul este cu adevarat o mare problema. am totusi si o veste mai buna: am citit intr-un ziar acum vreo luna ca au gasit o substanta care trateaza cancerul de piele aproape in toate cazurile :D
putem spera ca in curand scapam si de aceste boli precare :)

| seawolf a răspuns:

Pentru HIV aproape ca s-a gasit un leac! Mai dureaza putin ca sa-l poate dezvolta pe toate tipurile (din cate auzisem erau mai multe tulpini) iar pentru cancer... mai dureaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Problema este cu totul alta: când oare vor deveni medicii interesați de viața pacienților fără să se uite la bani? Să nu mai fie milogi pe buzunarul bolnavului și așa suferind? Prin câte spitale trebuie să alerge bietul de el ca să fie internat? Câți doctori sunt întradevăr doctori?
La ce folos medicamentul, dacă pe ușa scrie Ecografie, în interior este un chirurg care te controlează genital și mai este și o deșteaptă de stagiară care nici bunul simț nu are să ceară acordul pacientului să îl controleze și spun că nu este de competența lor?
Trăim în România unde stăpânul este medicul, călăul diagnosticul iar victima pacientul care moare cu zile?
Nu am cuvinte față de medici, medici stagiari, asistenți, etc., BANII vă interesează, nu Viața pacientului.
Spitalele Morții în România se găsesc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru HIV aproape ca s-a gasit un leac ! Mai dureaza putin ca sa-l poate dezvolta pe toate tipurile (din cate auzisem erau mai multe tulpini) iar pt cancer ... mai dureaza

| crististrand a răspuns:

Este medicament dar foarte foarte scump.