| Iooooooooo... a întrebat:

Ok. am si eu o intrebare pentru voi. cu totii am auzit la tv sau radio despre gripa porcina. am avut de facut pana si un portofoliu la limba romana despre aceasta tema. recent am urmarit un videoclip pe youtube in care se spunea ca vaccinul impotriva gripei porcine este extrem de nociv. nu pe moment, ci in timp. vreau sa aflu si parerile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Exact asa am auzit si eu straight face
La liceu numai despre gripa porcina se vorbeste...chatterboxToate profesoarele ne spun sa ne spalam pe maini cat mai des, sa mergem la doctor daca ne simtim rau...etcbig grin
Si eu am gasit pe internet informatii cum ca vaccinul este periculos si ca de fapt se da banii aiurea pe el.straight face
Sincera sa fiu nici nu mai stiu ce sa cred

| Marry:X a răspuns:

Buna.In primul rand nu e voie sa faci teme pe site.In al doilea rand o sa te ajut.Deci,tu vrei sa stii despre nocivitatea gripei porcine, nu? Vaccinul nu s-a administrat niciodata in Europa, pana acum datorita faptului ca metodologia de productie este standardizata si spre exemplu in Europa sunt 8 tari care-l produ, inclusiv Romania, toate primind in acelasi moment candva in vara tulpinile din care trebuie produs vaccinul.Si ca atare datele de incepere a imunizarii sunt la interval de cateva saptamani intre ele.Franta are programata inceperea campaniei in 12 noiembrie, Franta fiind cel mai mare producator de medicamente din UE, iar Romania la sfarsitul lunii noiembrie.Tratamentul este de preferat la cei cu semne severe de imbolnavire si sa se faca cu stricta supraveghere medicala.In afara de medicatia simptomatica exista doua produse antivirale:Tamiflu si Relenza. A fost aprobat zilele acestea cu procedura de urgenta, un medicament un SUA:peramivir.Vaccinarea este diferita pentru gripa sezoniera si gripa porcina si nu sunt contraindicatii. Sper ca ti-am fost de ajutor.Pa pa:*

| Marry:X a răspuns:

Buna Dia.Eu te-am ajutat, tu faci ce vrei ca e viata ta, ok?happy.

| Marry:X a răspuns:

Npc dia:*. Eu doar am incercat sa ajut un omhee hee

| Iooooooooo... explică:

Nu fac nicio tema pe site. am spus ca am avut de intocmit un portofoliu la o materie cu aceasta tema. si am vrut sa aud parerile voastre. daca tot m-am interesat si eu despre aceasta gripa pocina.

| Iooooooooo... explică:

@Yo...simple..eu: Stai chill. Mersi de ajutor. >big grin

| chiuchi a răspuns:

Eu am vazut la stiri despre vaccin, au spus ca nu totii pot face accest vaccin deorece sunt unele substante care uni oamenii sunt alergici. A fost si un deces in america din cuza vaccinului.pa