| iKaiju a întrebat:

Ok,deci am nevoie de ajutor.
Eu la momentul de față am 1, 47 si 12 ani, stiu sunt foarte scund asa ca exista exerciții de creștere in înălțime? Stiu daca asa m-am născut asa raman dar chiar am nevoie, ajutor pls.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"asa m-am născut asa raman"
Tu te-ai nascut cu 147cm? Nu te-am gasit in cartea recordurilor! tongue
Mai asteapta pana la varsta de 21 an, pana atunci vei tot creste.
Inaltimea ta finala va fi aproximativ la nivelul inaltimii parintilor tai, mai exact a tatalui tau (mostenit genetic).

| iKaiju explică (pentru Bula):

Ma refeream ca m-am născut SCUND și o sa raman scund nu ca m-am născut cu 1, 47 da nah integi ce vrei

| Bula a răspuns (pentru iKaiju):

Toata lumea se naste scund, si cu lungime sub un jumat de metru.
Abia cand se pune pe picioare vom vorbi de inaltime in loc de lungime.
La varsta ta inca nu e definitiva inaltimea. De acum vei creste inca mult, pana la 20-21 ani.
De obicei, baietii cresc cat tatal lor, deseori il si intrec in inaltime.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există exerciții de creștere, dar mai crești încă la 12 ani.

| Bizon95 a răspuns:

Baietii termina de crescut si la 22 de ani
deci mai ai timp sa cresti
poti sa te apuci de inot, basket, etc. (nu haltere, aia sunt recunoscuti ca fiind mici de statura)

| ywar a răspuns:

Fa sport! Du-te la un bazin si da din maini. Inot! Te dezvolta. Garantat! Nu te duce la sala, nu te irosi in substante care sa-ti manance sanatatea in numele unui asa zis corp sculptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai destul timp sa cresti! Barbati vor creste in inaltime pana la 22 de ani! Eu am 22 de ani si am 1.60 sunt mica dar la mine asa e toata familia.Nu te stresa.ai rabdare poti practica sporturi ca sa te ajute!

| Speranta12 a răspuns:

Eu am 18 ani si 1, 50 deci...

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Eu am 1, 55 la 20 de ani. Si sunt fata. Si stai calm, tu ca baiat cresti pana la 21. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Ca eu am avut un prieten care in clasa a 9-a era cat mine si in a 12-a deja avea 1, 85.

| Bloock a răspuns:

Apuca-te de inot, te vei inalta.