| anonim_4396 a întrebat:

Ok, o sa incerc sa fie cât mai scurt. Am slabit 20 kg si in prezent am 49 kg si 1.65. Imi pica parul rau si am anemie. Parintii mei imi spun de câte ori au ocazia ca sunt urata, ca arat ca o fantoma si asta nu e o gluma. Ei spun ca trebuie sa ma ingras dar eu nu vreau sa in nici un fel. Intr-adevar, am cearcane la ochi si sunt putin palida dar atâta tot. Imi spun de fiecare data ca sunt urata. Nu pote sa imi imaginez parinti care sa spuna copilului sau ca e urat si ca arata ca o stafie. M-am saturat de viata asta....am doar 13 ani si mi-a ajuns deja.
Spuneti-mi va rog, cum as putea sa scap de toate astea? Nu pot pur si simplu, sunt prea urata pentru lumea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mai slabesti 20 kg, chiar vei fi stafie!

| Freya1 a răspuns:

Si mie imi spuneau mai demul ca is slaba si urata si mi-au bagat asta in cap m-am ingrasat si mi-au spus ca sunt prea grasa.M-am oprit din ai asculta si m-am facut cum am putut fara sa ma stresez ca ma ingras sau slabesc le-am spus ca doar a lor sunt cu ei seman si daca nu au respect fata de aspectul meu fizic nu au respect nici fata de ei ca doar sunt copilul lor.Si oricum nu ei te vor lua de nevasta si iti vor face copii

| ALGator a răspuns:

Daca te uiti pe un site de calcularea bmi-ului, esti cu greutate normala. Poti sa mai mergi si in sus si in jos si sa ramii tot normala.
Your BMI is 18, which indicates you are at a healthy weight. The healthy weight range for your height and age is 43 to 63.6 kgs.
http://kidshealth.org/en/parents/bmi-charts.html#kha_11

Spune-le parintilor ca ai calculat indicele de masa si ai o greutate perfecta.
Probabil faptul ca ei iti spun ca esti urita etc e o incercare sa te convinga sa te ingrasi, convinsi ca esti prea slaba. Se pare ca nu e asa. Si nici nu prea cred in anemia ta, daca nu cumva chiar ti-a iesit la analize - dar anemia e legata de fier nu de greutate in primul rind.
Caderea firelor de par e normala. Tot timpul cade parul. In caz ca ti se pare ca e mult prea mult, lucru rar, poti sa mergi la doctor. Nici "caderea parului" nu e pe motiv de greutate.
Nu te mai sinchisi de complimentele parintilor. Fii cool. Doar nu vrei sa fi frumoasa de dragul lor. Nu concurezi nici la miss univers. In mod sigur esti draguta si o sa te faci si mai mult.
Cum sa scapi de toate astea?
Pai, cum am spus mai sus. Nu intra in panica, nu le mai lega intre ele. Tot ce ai povestit sunt elemente separate.
Viata nu e un film de hollywood. Daca vei reusi sa fii mai calma se vor potoli si parintii tai. Invata sa fii indiferenta fara sa fii arganta. Nu tot ce spun ei e litera de lege.
Curaj si succes!

| CleanHeart a răspuns:

Parintii tai gresesc mult
In loc sa ii tina moralul ridicat copilului il doboara
In loc sa faca tot posibilul sa ii dea incredere in el ca sa reuseasca multe in viata
Il inchide in el
Asta e o prostie iar daca te vad asa negativista
Sa nu se planga
Nu poti avea un copil superb daca tu nu il ajuti sa fie asa
Si nu investesti in educatia lui
Toate vor fi rezultatele lor nu ale tale
o seara frumoasa si multe incurajari! happy

| Adiadictie a răspuns:

Nu ai cum sa fii urita. si eu sunt datorita sufletului meu rau

| AnoAnonima0 a răspuns:

Poate zic așa considerând ca să te îngrași.Dar ei greșesc enorm zicând asa fiindcă ei trebuie sa te incurajeze, sa lupte cu tine și să aiba grija de tine.Parul îți pica deoarece ai lipsa de vitamine, proteine etc că, chiar ai slăbit prea mult și poate te-ai înfometat.Esti frumoasa dar nu îți distruge sănătatea.

| LesiaMarinel a răspuns:

Doar pentru ca nu ai slabit si ai cearcane asta nu inseamna ca esti urata pun pariu ca esti foarte frumoasa nu-i asulta pe ei. Ai grija de tine si mananca cum trebuie nu este neaparat sa te ingrasi. Iar parinti tai mai incolo o sa le para rau pentru cum s-au purtat. Dovedestele ca nu esti asa cum spun ei si nu pune la suflet toata rautatea.

| Nevm a răspuns:

Ei cred ca te motiveaza sa te ingrasi facandu-te urata.Gresit, total gresit.TU trebuie sa intelegi SINGURA ca rabdand de foame, nu numai ca vei slabi dramatic, dar vei fi foarte bolnavioara.
La 1, 65 ar trebui sa ai macar 55 de kg, de fapt, asta ar fi greutatea ta ideala.Nu te complexa aiurea, nu trebuie sa fii uscata, sa te abtii de la mancat, e cumplit.
Tu propabil acum esti imuna la pofta de mancare.Ia niste vitamine, vitamina C, sa ai pofta de mancare.Mananca decent, corpul tau are nevoie de resurse, altfel mori, cazi din picioare.
Acum un an aveam si eu 50 de kg la o inaltime de 1, 78, ma simteam groaznic, abia imi veneau pantalonii pe mine.Dar treptat m-am ingrasat, parul meu s-a indesat cu mult, ma simt mult, mult mai bine.
E spre binele tau.MANANCA SI HIDRATEAZA-TE! Esti frumoasa oricum, dar ai fi superba cu cele 55 de kilograme, crede-ma.

| Ramses_Back_1999 a răspuns:

Serios? A ajuns si aici cancerul?
DE CE SA NU MANANCI? CA TE INGRASI?
VREAU MOTIVUL PT CARE NU VREI SA TE INGRASI?
Nu te va iubi nici-un baiat?
Aoleo...
Parinti tai au dreptate...

Eu am 1, 67 si am 70kg!