| CoOkieh15 a întrebat:

Ok, oficial m-am săturat. Am 15 ani, 1.68 înălţime şi 62 de kilograme. Ştiu, poate nu vi se pare mult, dar se vede pe mine. Vara trecută nu aveam nici o problemă, nu aveam burtă aşa mare, hainele stăteau perfect pe mine, dar de când a început şcoală am început să pun destul de mult pe mine.
Vara, în fiecare zi, după ce mâncam dimineaţa mergeam să alerg cu nişte prieteni prin parc, după masa de la 4-5 până pe la 7-8 ieşeam cu bicicleta apoi mai ieşeam afară până pe la 9 jumate 10. De când am început şcoala nu am mai avut timp deloc să fac toate astea, de abia dacă mai ies câte o oră două sâmbăta sau duminica. Problema mea e că şi mănânc şi fără să mă gândesc cât bag în mine. M-am obişnuit să mănânc o grămadă de prăjeli şi să mănânc până nu mai pot.

Acum că vine săptămâna altfel şi vacanţa asta de o săptămână o să încerc să ies din nou pe afară să alerg, să merg cu bicicleta şi să îmi petrec mult mai mult timpul afară. De câteva zile am început să mai reduc şi din grăsimile pe care obişnuiam să le mănânc. Am scos dulciurile din alimentaţia mea şi sucurile carbogazoase.
Dimineaţa mănânc nişte cereale cu lapte sau o felie de pâine prăjită cu ceai.
La amiază încerc să mănânc carne fiartă/ cartofi fierţi sau la cuptor ( după câte ştiu eu pot să îi mănânc aşa ) / legume.
Seara am început să mănânc numai fructe şi să beau un ceai ( nu ştiu dacă e bine să îl beau seara, dar nu cred că ar avea un efect negativ, nu? )
Încerc să fac şi nişte exerciţi în fiecare zi.

Ce gredeţi, aşa am şanse să dau burta jos? Vreau să o dau jos într-o lună. Într-o lună ar urma să merg cu colegi la o pensiune şi avem acolo şi piscină şi pur şi simplu îmi e ruşine de corpul meu, iar când mă gândesc că în urmă cu un an aveam un corp cât de cât îmi vine să...nici eu nu ştiu exact ce îmi vine să fac, dar nu îmi place deloc situaţia de acum.

Deci, încă o dată mai întreb, credeţi că am şanse să dau burta jos într-o lună? Nu îmi permit o diată nu ştiu cât de complexă sau să le cer părinţilor să îmi cumpere nu ştiu ce alimente numai pentru mine, pentru că deocamdată familia mea nu o duce grozav financiar, dar asta e altă problemă. M-aş bucura dacă doar mi-aţi răspunde la întrebare sau eventual să îmi recomdaţi alte soluţi de dietă, dar cum am mai zis, nu foarte...costisitoare ca să zic aşa.

Mulţumesc celor care au avut răbdare să citească tot ce am scris aici şi celor care o să îmi răspundă.

P.S. Scuza-ţi eventualele greşeli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Daca poti da jos intr-o luna nu stie nimeni. Depinde de tine, sa nu te abati, depinde de cat de multa grasime ai.
E foarte bine ca ai scos prajelile, dulciurile si sucurile. Bea apa.
Alimentatia mi se pare proasta. Adica cea care ai descris`o.
Nu sunt indicate fructele seara si nici prea des. Ele ingrasa contin zahar si carbohidrati si mancandu`le seara nu faci prea bine. Ar trebui sa le muti dimineata.
Ai zis si de cereale cu lapte. Ce cereale? Nestle, Fitness, Vitalis? Daca sunt de gen de astea scapa de ele, au mult zahar.
Iti recomand mai degraba sa mananci un iaurt 0, 1% grasime - max 2% grasime cu niste fulgi de secara (citeste eticheta sa nu contina zahar sau alte prostii).
Cartofi mananca mai rar, au multi carbohidrati si amidon.
Fa`ti salate.
Carne de vita/pui/peste. (la cuptor, fiarta sau facuta in tigaie fara ulei). In cazul pestelui poti si la conserva (ton/macrou/sardine).
Branza.
Oua (fierte, omleta facuta la cuptor cu legume)
Mai ai si leguminoasele (mazare, naut, linte, pastai...)

Cat despre exercitii, ca sa scapi de grasimea de pe burta trebuie sa faci exercitii cardio (cauta pe youtube). Ele ard grasimea. In paralel cu asta poti sa faci si abdomene.
Paine nu prea multa, macar sa fie integrala. Nu prea am incredere in cea neagra, si asta a ajuns sa fie colorata.
Eu mananc niste biscuiti de secara pe care ii iau de la Carrefour. Finn Crisps se numesc.
Trebuie sa ai rabdare, rezultatele nu pica din cer. Daca nu sunt cele dorite si foarte rapid nu te descuraja. Ele urmeaza sa vina.
Iti urez multa bafta!

| Azµre a răspuns:

Ai început bine, ideea este să te ții de sport și să faci în așa fel să ai mese fixe apoi să numai mânânci dulciuri, grăsimi, săruri. Dar la un moment dat trebuie să le introduci și pe acestea dreptat în anumite zile. Nu poți restricționa organismul de la ele mereu pentru că apar deficiențe.

| JulyStorm a răspuns:

Ai inceput bine.
Continua sa mananci cat de sanatos se poate, fara dulciuri, fara fast food, junk food, paine alba sau sucuri acidulate. Combina alimentatia cu miscare si e posibil sa ajungi acolo unde ti-ai propus. De tine depinde, nu de altcineva.
Eu, de exemplu, am slabit vreo 2-3 kg de cand am scos dulciurile din alimentatie - si fara sport, dar am oricum un metabolism rapid, care arde f repede.
Succes!

| IlincaToma a răspuns:

Incearca sa maninci 3 mese si 2 gustari zilnic(evita prajelile,pastele, cartofii, fructele f dulci, painea alba, dulciuri )Continua alergatul si fa abdomene de doua ori pe zi!