| anonim_4396 a întrebat:

Ok TPU:
Am 15 ani și nu am o viața socială activă.
Sunt atât de timid, încât nu pot lega o conversație.
Nu am iubită.
Prost nu sunt: am intrat unde mi-am dorit, învăț destul de bine (am avut media generală 9, 38). De asemenea îmi place să citesc.
Cu toate acestea, faptul că nu pot socializa mă darama psihic. Am început să îmi doresc moartea.
Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Gio21 a răspuns:

Buna! Incep cu un lucru esential pe care te rog sa nu il uiti: MOARTEA NU ESTE RASPUNSUL. Nici nu se pune problema. Doar pentru ca nu ai intalnit anumite persoane care sa te faca sa vezi ca lumea e frumoasa nu inseamna ca ele nu exista. Tocmai ai spus avantajele pe care le ai: inveti bine, iti place sa citesti. Cu siguranta vei intalni pe cineva care iti va schimba total parerea, crede-ma. Asa am fost si eu pana am intalnit acea persoana, mi-a deschis ochii, m-a facut sa inteleg ca viata e frumoasa. Incearca sa vorbesti cu oamenii, sa legi prietenii si fi pregatit pentru momente in care vei fi bucuros, indragostit, dar si trist pentru ca oamenii sunt rai uneori. Dar nu toti si cu siguranta vei gasi acea persoana care te va face sa vezi lumea altfel, sa cunosti lucruri noi, oameni noi, locuri noi, experiente noi.
Pentru toate astea trebuie doar sa fi putin mai indraznet. Risca putin si o sa vezi ce fain e. Incearca sa nu te mai ingradesti cu sintagma "nu pot, nu sunt", ia partea buna: ce esti dintr-o perspectiva pozitiva, cum esti ca om.
Trebuie doar sa gasesti farama aceea de curaj in adancul tau, sunt sigura ca o ai. Te rog incearca. Take a risk! :*

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cauta pe Youtube sfaturi pentru timiditate si incearca sa aplici, ori du-te la un psiholog

| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este: sa lasi naibii mediul online, ca viata reala se intampla afara, pe strada, la scoala, in parc, la teenul de fotbla, samd.
Mergi al scoala si incepe prin a-ti saluta colegii si a-i intreba ce mai fac. Vei vedea ca iti vor raspunde bucurosi si ai sanse sa legi prietenii.
daca tii gura inchisa, se considera ca esti si prost ori nesimtit, ori pur si simplu nu ai primit educatie acasa.
Deci, lasa mediul virtual si iesi afara sa te joci cu vecinii si colegii de scoala. fa-ti prieteni noi, deschide gura ca nu-i legata!
Timiditatea se duce pe apa sambetei daca o cuplezi la creier, pentru ca, realizei ca fara sa deschizi gura si sa comunici cu oamenii, nu poti sa socilizezi, sa-ti faci prieteni si sa te intergrezi in societate.
Cat priveste "moartea" da-i pace si ei, ca nu-i vremea ta inca!

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Antidepresivele iti pot tăia frica de socializare si iti redau încrederea în tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sa te inscrii la un sport, o sa iti ridice moralul si o sa-ti faci si prieteni acolo. Nu e normal la varsta ta sa te gandesti la asa ceva, mai ales ca inveti bine si ai pasiuni sanatoase, cum ar fi cititul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

îndeplinește-ți dorințele întotdeauna

| EcceHomo a răspuns:

Ce să faci?
Să nu-ți mai doreşti moartea.E urâtă, gălbejită şi pe puțini îi satisface cu adevărat.De fapt, e valabil nu doar pentru moartea ta.Şi pe a mea, dacă ți-ai dori-o, tot aşa urâtă ar fi.happy

| raz0000001 a răspuns:

Buna vrei sa fim prieteni laughing))

| Maria209 a răspuns:

Ar trebui să te gâbdeşti la ceea că oamenii deştepţi nu că n-ar fi sociabili, însă ei încearcă să stea deoparte de prostia omenească creată de persoane cărora nu le ajunge materie cenuşie în creier.Eu sunt la fel, chiar dacă sunt fată.Nu sunt foarte sociabilă, deoarece am interese mult mai diferite de ceilalţi, asta nu înseamnă să te izolezi de lume (doamne fereşte) sunt persoane la fel ca tine cu care poţi să-ţi împărtăşeşti interesele proprii(pot fi comune cu acea persoană).Da, astfel de oameni nu su t pe la tot pasul dar eu personal am găsit acea persoană şi mă simt mai bine ca oricând.O zi bună