| aimullah123 a întrebat:

Orice tumora maligna este canceroasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca e maligna, din pacate este canceroasa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tumorile pot fi benigne si maligne. Cancerul este un termen folosit pentru a defini afectiuni maligne in care celule anormale se multiplica intr-un mod necontrolat si continuu, putand sa invadeze tesuturile sanatoase din jur. Deci, da!

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Cu alte cuvinte pentru tumorile beningne se foloseste o accptiune gresita cum ca ar fi canceroase caci acestea sunt de alta natura dar nu si canceroase. Dar ce ramane pe buzele oamenilor greu iese e ca si in cazul Xerox, ma duc sa fac un xerox...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Asa este! Mie cand imi spun: va fac un xerox? Eu le raspund: s-o vad si pe asta! Unii isi dau seama si zic: o copie. Altii nu inteleg gluma. Chiar mai acum cateva zile am pus pe Facebook o poza dintr-un magazin cu "Nu facem xerox" si le-am scris ca nici n-o sa reuseasca in magazinul ala mic si fara licenta de la firma.

| RAY a răspuns:

Aia beningna este grasime, aia maligna este tesut viu, celule care sunt independente de corp

| Donsavas a răspuns:

Da.

| vampyremisa a răspuns:

Da. tumora benigna este ok (dar poate maligniza) dar o tumora maligna este cancer.