| anonim_4396 a întrebat:

Ovarele polichistice sunt o afecțiune gravă? Întreb doar din curiozitate...pentru că încă nu știu dacă sufăr de asta, dar am în vedere să aflu.

Mi-aș dori să îmi răspundă femeile care au trecut sau trec prin asta... Cum v-a afectat viața?

Când ați dorit să rămâneți însărcinate, ați rămas ușor? Am o verișoară care are ovare polichistice și a rămas în două luni, însă pe net am citit că acestea ar duce la infertilitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Știu și eu persoane care au rămas destul de ușor. Mie mi s-a spus deja din copilărie ca la cum îmi e ciclul dim cauza chisturilor, am șanse f mici. Nu m-o tentat sa încerc sa vad cat de micihee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Grozav. Îmi doresc din tot sufletul un copil... sper că până la 30 de ani, însă cum vrea Dumnezeu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu. Dar am citit ca la femei cauzează hirsutism (pilozitate excesiva a parului) în rest nu știu ce alte probleme va cauzează voia afecțiunea asta. Dacă suspectezi ca ai asa ceva vizitează un ginecolog.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da... Eu am problema asta cu hirsutismul, însă știu că e de la un tratament luat mai demult pentru hipertiroidie. Mi-a fugit gândul la ovare polichistice după niște dureri anormale, foarte urâte la un moment dat, în partea de jos a abdomenului.
Nu cred că e nevoie de o vizită la ginecolog, probabil o ecografie pelvină este suficientă...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate e asa cum spui dar de hirsutism nu mai scapi decât cu tratament dat de endocrinolog pe o perioada mai lunga. Dacă nu ai mult atunci nu te poate afecta psihic. Dar s-ar putea ca unele probleme cu tiroida sa îți cauzeze acea anxietate, emoții puternice! Afecțiunile astea nu prea se vindeca total. Dacă ai probleme și cu tremur, tremur al mâinilor tot de la hipertiroidie se trage, de altfel și labilitate emoțională cum ai tu. Deci tu de la tiroida ai problemele astea nu cauzate de un dezechilibru chimic al creierului, ci un dezechilibru hormonal.
Sănătate și voie buna fanatica mea scumpa kiss

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da...am ajuns și eu la concluzia că am anxietate, și mai mult ca sigur e din cauza hipertiroidismului. Și da, am probleme și cu tremurul mâinilor. Și multe altele. Dar mai am și credința că atunci când problemele cu tiroida vor înceta, voi fi bine din multe puncte de vedere. happy

Sănătate și ție, omuleț depresiv.hee hee

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le spune ca ai dureri așa trecătoare, spune-le ca numai poți de durere si o treci la urgente, iti face pe loc, la orice spital, balerino ignoranta nu e o rezolvare, stiu ca e si o teama, eu era sa mor de la menginita

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Chiar că nu mai puteam nici să stau în picioare de durere...și asta s-a întâmplat luna asta, cam la o săptămână după terminarea menstruației. Înainte de asta, dar și de atunci, au mai fost dureri, însă nu chiar mari.
Nu prea vreau să merg prin spitale pe pandemia asta, optez pentru un cabinet privat.

Cum e povestea ta cu meningita? Ce s-a întâmplat? Mătușa mea a avut o prietenă care a murit din această cauză...

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa dureri am avut in 2017, nu puteam sa stau in picioare, nici calmantele nu ma mai ajutau. Am ajuns la un medic ginecolog (o ea) si ma tot calma ca nu am nimic, ca este normal de la menstruatie sa am asa dureri. Cu toate ca la mine erau inainte si dupa. Am ascultat-o si durerile tot nu incetau. M-am dus la alt medic ginecolog si sa-mi dea vestea ca avusem un chist la ovar care mi se sparsese si tot lichidul se dusese in uter. Primul medic daca era mai atent putea sa ma trateze si sa nu ajung pana la durerile infernale care m-au chinuit un an de zile. Si asta sa mentionez pe vremea cand eram in Germania.
Parerea mea este sa te vada si un ginecolog bun, chisturile se pot vedea mai bine la ecografia vaginala. Este bine sa te tratezi din timp decat sa astepti. Poti merge la un cabinet privat, nu musai la spital la urgente.
Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Mă bucur că ești mai bine. happy

Ecografie vaginală? Nu știu dacă se poate pentru cineva care nu și-a început viața sexuală...și în plus, mi-ar fi super rușine.hee hee

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate bineinteles! Si nu trebuie sa iti fie rusine, este vorba de sanatatea ta. Gandeste-te cate "piersicute" a vazut acel medic, este satul sa mai vada una in plus. big grin Lasa rusinea deoparte si mergi si trateaza-te decat sa fie prea tarziu. Mai tarziu vei regreta asta daca vei dori sa devii mama.

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Tot mi-e rușine de mor. happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa mi-a fost si mi-e rusine candva si din cauza asta am ajuns pe masa de operatie din cauza unui chist pe ovar care crescuse 15 cm cu 10 cm. Daca m-as fi dus din timp si lasam rusinea, puteam sa fiu tratata fara sa ajung la bisturiu. Am ajuns la varsta de 40 de ani si sa mi se spuna sarcina cu risc si greu de a deveni mama, din cauza unei conceptii prostesti de cand eram tanara. Eu zic sa lasi rusinea decat sa ajungi mai rau. Mergi la un medic ginecolog femeie, daca iti este rusine de barbati.

| d2ontknowdontcare a răspuns:

Nu, nu sunt. Cel putin nu in cazul multor femei. Este adevărat ca exista și unele excepții în care femeile sunt afectate ceva mai serios de sindromul asta. Existand unele complicatii in cazul lor. Dar nu cred ca ar trebui sa începi sa iti faci griji. Cred ca cel mai bine ar fi să afli mai întâi dacă ai sau nu afecțiunea asta și pe urma sa discuți cu un specialist despre nelamurilile sau temerile tale legat de aspectul asta. Asta în cazul in care se dovedește ca ai ovarele polichistice.
Uite, eu una am sindromul asta și pana acum singura problema cauzată de el este faptul ca menstruatile mele sunt neregulate. In rest nu prea am avut treaba. Adică doar cu niște dureri pelvine mai urâte ce am avut probleme pana acum ceva timp, dar mi sa oferit un tratament pentru asta si acum numai am probleme cu durerile. Și, într-adevar, mi-a fost spus de către o ginecoloaga ca este posibil să întampin probleme pe viitor, în cazul în care voi vrea sa raman gravida. Dar și mama mea are ovarele polichistice și cu toate astea nu a întampinat probleme in a ramane gravidă cu mine. Deci probabil ca depinde de la o femeie la alta happy

| anonim_4396 explică (pentru d2ontknowdontcare):

Mulțumesc.