| devil2279 a întrebat:

Pana la ce varsta cresc baietii? Eu am 1.70 si as vrea sa ajung la 1.80 dar macar la 1.75. Am 16 ani. Mama are 1.55 cred si tata 1.75 sau maxim 1.80. Deci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Posibil sa ajungi la inaltimea dorita

| Xennofull a răspuns:

Normal cresti pana la 18 ani..eu am 15 ani si sunt mai mare decat ambii parinti. depinde si de corpul fiecaruia. daca faci vreun sport ca baschet, handbal ai putea sa mai cresti.

| aXy99 a răspuns:

Ai o inaltime ok, sigur vei mai creste cativa cm. Nu te lua dupa cel care a zis sa iei STH. Hormonii somatotropi luati in exces duc la diverse boli cum ar fi gigantism sau acromegatlie. Ai grija ce faci.

| alexandrualind a răspuns:

Baietii la 25 si fetele la 20.

| dracu14 a răspuns:

Deci maxim sa cresti cat taica-tu, cresterea tine de genetica deci sunt sanse mari sa cresti pana pe la 1.75-1.80

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baieti cresc pana pe la 23. Daca t-i s epare ca cresti prea lent poti juca bascket sau poti lua hormon de crester sth.si parintii mei sunt scunzi si m-am gandit ca daca nu mai cresc voi lua si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baietii cres pina pe la 22-23 de ani. Cresterea este mai mare in ultimii ani. Cum in general fiecare generatie tinde sa fie mai inalta decit parintii, ai sanse chiar sa-ti depasesti tatal. Insa, ceva sport te va ajuta mai bine (evident, nu box).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru devil2279):

Nu, luptele nu opresc cresterea. Dar nu ar strica si ceva inot, baschet.

| Ramona000 a răspuns:

Cresti pana la 20 de ani ai timp

| Trynda a răspuns:

De unde le scoateti man? Fetele se dezvolta pana la 18 ani. De la 18 ani putine mai cresc in inaltime. Baietii insa cresc in inaltime si se dezvolta complet la 25 de ani.

| Assu53 a răspuns:

Baietii pana la 20 de ani mai cresc si fetele cam pana la 16-17 ani happy

| AmyAmaliaNebunikah112 a răspuns:

Eu stiu ca baietii pana la 18 iar fetele pana la 16 de aia tresa trag de mine unpik ca am deja 14 si 1'60

| Al3x97 a răspuns:

Daca am obiceiul când ma pun la somn,, sa sug in somn '' si fac tare cum pot scăpa de acest obicei? va rog Help crying

| SaviouR99 a răspuns (pentru Al3x97):

Nu mai dormi cu baieti in pat

| RobyBOSS1234 a răspuns:

Ba eu am 16 ani si am 1.84 si sunt mai inalt ca parintii mei dar ca sa te si ajut am un prieten care de la 1.70 ( a avut la 18 ani ) si a ajuns la 1.78( si avea 20 de ani ) deci mai ai sanse. bafta!