| Edy678 a întrebat:

Până la ce vârstă se modifică vocea? ( cand ajunge la final )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vocea se modifica cand baiatul intra la pubertate, intre 14 si 16 ani. Unii baieti intra mai devreme, altii mai tarziu, dar modificarea vocii apare, cand efectiv baiatul intra in pubertate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Corzile vocale sunt mușchi care vibrează. Astfel vocea se schimbă toată viața. Un bariton devine bas. O tânără cu voce subțire trece la vrăjitoare.

| Donsavas a răspuns:

La orice varsta se poate schimba. Chiar si dupa pubertate, dacă iei steroizi.
Discuta cu un endocrinolog.

| Laver_Edi_1997 a răspuns:

Nu este specificat. Dar in medie cam pana la 15/16 ani