| Sonia822 a întrebat:

Pana la urma care sunt simptomele acestui covid 19?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Are cineva idee dacă faci febra mare deodată sau începi așa cu un 37 și un pic și crește treptat?

| NLS a răspuns:

1. Temperatura in marea majoritate a cazurilor, ~38, 5°
2. Tuse (in special seaca)
3. Secundar și suplimentar: durere de gat, stare generala de slăbiciune, respirație îngreunată (plămâni uscați )

| awspam a răspuns (pentru NLS):

Minus ~38, 5°?
de unde stiu daca am plamani uscati?

| NLS a răspuns (pentru awspam):

Nu minus, acela e semnul "aproximativ "

Respirație îngreunată,. Semn ca plămânii și-au pierdut din elasticitate și ca atare schimbul de oxigen nu se mai realizează la capacitate normala.

| Nume6 a răspuns:

Tușești rău, te dor plămânii rău și nu mai respiri bine, ai febră 39/40 și stare generală proastă, vomiţi și te simţi ca o stafidă. E ca la gripă dar simptomele sunt mai puternice, mai nasoale.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Asemanatoare cu cele ale gripei

| DuckDodgers0 a răspuns:

Febra, dureri musculare, sufocare, tuse