| wolfves a întrebat:

Pana la urma, miopia e mai mult ereditara?
Pentru ca altfel nu inteleg de ce dintre doi oameni, ala care sta mai mult in fata ecranului nu are nimic.
Cei care nu au parinti cu miopie, de ce totusi au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gaby212 a răspuns:

Miopia este o problema destul de des intalnita si apare la persoanele care au globul ocular mai lung decat ar fi normal.De asta imaginea nu se formeaza pe retina, ci in fata ei.Una dintre cauze mai este si cristalinul, care in cazul acesta e mai bombat.

Eu sunt miop de cand ma stiu.Tin minte ca parintii mi-au pus ochelari de la 5 ani. Incepusem sa nu mai vad detaliile din mediul inconjurator...Numai contururi si culori.

Pe la 3 ani, invatasem sa imi citesc singur povestile. Parintii n-aveau timp de asta.Citeam si pe intuneric, poate de asta am devenit miop.
La inceput nu purtam ochelarii.Nu imi placeau senzatiile pe care mi le ofereau ramele alea groase...Era oribil pentru mine!
Am continuat sa citesc povesti pe intuneric si fratilor mei mai mici... Ca asa imi placea mie, cu lumina stina happy
Tocmai aparusera calculatoarele alea smechere, cu monitor plat si subtire. Tata mi-a luat si mie unul. Seara de seara puneam un CD cu desene animate si stateam cu nasul la 5 cm de ecran.
Au trecut cativa ani si miopia mea s-a inrautatit.Asa am ajuns cu niste lentile cat sticla de la borcane.
De data asta purtam ochelarii, ca nu vedeam nimic fara ei laughing

Acum am 21 de ani. Miopia a ramas aceeasi problema...Am dioptrii de -2.50 si -2.75. Ma gandeam sa ma operez in viitor, dar au aparut si alternative pentru ochelarii de vedere.In prezent utilizez lentile de contact.

Parintii mei n-au avut niciodata nevoie de ochelari.Au ajuns la o varsta si, sincer sa fiu, ii cam invidiez pentru vederea agera happy
Mai am un frate si doua surori, toti ochelaristi.Ca sa vezi ce chestie...

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu exista niciun studiu care sa dovedească faptul ca dacă stai prea mult cu ochii in ecrane ti se deteriorează vederea, ci doar ca îți obosesc ochii și poți avea tulburări de vedere cum ar fi vedere încețoșată dar asta trece după ce te odihnești.
Asta spun specialiștii, nu oamenii care doar își dau cu părerea pentru ca au citit ei nu știu ce cărți.
E adevărat ca dacă ai miopie, hipermetropie etc din naștere se poate agrava in timp dar nu trebuie sa pui pe seama ecranelor...

| Dalmore a răspuns:

Nu, eu sunt mioapa din cauza ca citesc prea mult.

| UnTipObisnuit a răspuns:

La faza cu ecranul, sa stii ca depinde foarte mult daca este monitor de calitate si daca il foloseste mai mult ziua sau noaptea.