| Radandam a întrebat:

Paracetamolul este acelaș cu reuprofenul? Care este bun pentru răceală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Reuprofenul conține ibuprofen (substanța activă), care este un antiinflamator nesteroidian (se mai găsește în Nurofen, de exemplu). Scade inflamatia din corp produsa de răceală și ia durerile, insa irita stomacul. Paracetamolul conține ca substanta activa paracetamol, care este analgezic (scade durerea), insa nu și inflamația. In doze mari este hepatotoxic (la cele indicate pe prospect e ok). Alegerea este a ta, amândouă sunt bune în răceală. Le poți asocia cu vitamine (C, D), minerale (Zinc), daca tusesti, cu ACC sau Bromhexin. Daca ai nasul infundat, poți lua Coldrex sau Parasinus, care mai conțin o substanță care desfunda nasul. Daca nu e înfundat și iei Parasinus, nu te ajuta cu nimic mai mult decât dacă ai lua un Paracetamol. Poți suna și medicul de familie să discuți cu el, sa ii spui exact simptomele pe care le ai și poate îți va da rețetă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paracetamolul e bun dar doar cateva zile si poate sa faca si rau, scade circulatia periferica si e toxic la ficat

| badpanda a răspuns:

Aspirina e ok.