| MadalinRadu a întrebat:

Pareri medicament Defumoxan? Incerc sa ma las de fumat si mi-am cumparat acest medicament, dupa am observat ca am palpitatii la cateva minute dupa ce iau o pastila, am auzit acelasi lucru de la mai multe persoane, este nociv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| davidplin a răspuns:

Hai salut, ca orice medicament Defumoxan are si efecte adverse. Am intrebat pe un grup din asta de sanatate mai multe persoane care au laut si au spus ca au renuntat la fumat. Ce face acest medicament este faptul ca iti estompeaza pofta de fumat insa este nevoie si de foarte multa vointa din partea ta. De ex eu luam acum ceva ani nicorette, toate bune si frumoase insa nu puteam sa imi umplu timpul care il petreceam la tigara. Eram la munca si era asa dubios rau fara fumat pentru ca pana la urma se formase un obicei. Revenind, daca nu ai probleme cardiace sau alte probleme medicale iti recomand sa incerci. Il poti lua online din farmacii, de exemplu aici gasesti si prospectul pe langa ofertele din farmacii https://alternamed.ro/defumoxan-pret/. Vezi si tu daca te ajuta.

3 răspunsuri:
| xXVranceaXx a răspuns:

Am citit din prospect. Dacă iei Defumoxan e posibil să ai reacții adverse, dar rar se întâmplă să fie grave. Persoanele cu caz de cardiopatie ischemică, insuficiență cardiacă, hipertensiune arterială, feocromocitom (o tumoră a glandei suprarenale), ateroscleroză (întărirea arterelor) și alte boli vasculare periferice, ulcer gastric și duodenal, boală de reflux gastroesofagian, hipertiroidism (tiroidă hiperactivă), diabet, schizofrenie, insuficiență renală și hepatică trebuie să aibă grijă la administrarea medicamentului și să se folosească cu grijă mare pastilele. Nu se recomandă supradozarea!

| Gigi777 a răspuns:

Poti sa te lasi si fara medicamente, trebuie doar sa vrei, sa-ti ocupi timpul cu alte activitati ca sa uiti de fumat, sa refuzi invitatiile de tipul "Hai la o tigara! Hai ma una mica si dupa te lasi tu!". Gandeste-te cate paini ti-ai putea cumpara daca ai renunta la fumat.