| vulpitaa18 a întrebat:

Pareri vaccin anti HPV?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand vaccinul!
Din 200 de tulpini cate are HPV-ul, acest vaccin acopera 2-3 tulpini. Asadar este total ineficient si ai toate sansele sa iei o tulpina care nu este acoperita.
Cel mai sanatos este sa ai educatie sexuala, invatatnd sa folostiti prezervativul intotdeauna, ca acela va protejeaza nu doar de toate tulpinile de HPV, dar si de SIDA, sifilis, trihomonoas samd.
Vaccinul Gardasil a fost inventat de un australian si unul din persoanele care a lucrat la descoperirea si evolutia vaccinului, a fost un roman, pe care il cunosc si care mi-a recomandat sa nu-l fac, fetei mele.

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cum adica pareri? laughing
Fa-l daca ai ocazia.

| vulpitaa18 explică (pentru aXy99):

Niciodata

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

Preferi cancerul?

| vulpitaa18 explică (pentru suntserios):

Nu,prefer sa nu mor sau sa nu raman paralizat de la asa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

Ce fac parerile neavizate citite pe forumuri obscure si fake news urile din oameni... Prefera cancerul si bolile decat vaccinurile demostrate științific

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vulpitaa18):

HPV e la gagici uai! Daca zici "paralizat" esti baiat sau ai mincat o litera?

| vulpitaa18 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiam.
si fetele daca nu intretin relatii sexuale mai fac aceasta boala? nu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vulpitaa18):

Fara sex sansele de a face tind spre zero, dar nu ar fi o minune sa se intimple oricum. Si daca nu intretin relatii sexuale... atunci de ce mama draq mai traiesc?

| aXy99 a răspuns (pentru vulpitaa18):

Atunci de ce mai intrebi? Ca sa-ti confirme un alt idiot la fel ca tine parerea stupida si nefondata?

| vulpitaa18 explică (pentru aXy99):

Ma faci idioata asa ca n-ai tu ce face, fara informatii.Nu mai comenta pe aici si culca te.

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

Faptul ca refuzi vaccinarea e in informatie suficienta ca sa te faca cum te a facut

| vulpitaa18 explică (pentru suntserios):

Niciodata))Sunt idioata daca tin la sanatatea mea? Mai bine asa oricum decat sa fac porcariile alea inutile
Hai pa!

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

Cate studii medicale ai citit si INTELES incat sa iei acesta decizie informata?

| vulpitaa18 explică (pentru suntserios):

Hai mai lasa-ma cu astea ca e problema mea.Eu te-am facut pe tine idiot? Nu.Fiecare alege ce sa faca cu sanatatea sa.

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

Eronat. Complet eronat. Cand tu refuzi sa te vaccinezi esti un pericol pentru societate.

| vulpitaa18 explică (pentru suntserios):

Nu ma intereseazawinking

| vulpitaa18 explică (pentru suntserios):

Nu mai zic eu nimic, asa ca sper sa incetezi))PA

| suntserios a răspuns (pentru vulpitaa18):

Ce sa mai zici. Oricum nu ai niciun argument valid, mirosi doar a troll

| Digikey a răspuns:

Trebuie urmarit doar traseul banilor ca sa afli cine beneficiaza cu adevarat de pe urma vaccinului.
Restul sunt doar povesti.

| Ioana_9918 a răspuns:

Australia e aproape sa devina prima tara din lume in care cancerul cervical va fi clasificat un caz rar datorita unui program minutios de vaccinare anti HPV.
Deci da, orice fata/femeie ar trebui sa isi faca acest vaccin daca isi pretuieste propria viata.
Toate aceste conspiratii anti-vaccinare (care prind foarte mult in randul populatiei din lipsa de educatie si informare) nu fac decat rau.
Iata si cateva linkuri:
https://leapsadesanatate.ro/2018/03/09/vaccinurile-si-cancerul/
http://www.ziare.com/......ga-1532564
https://www.youtube.com/watch?v=3talkG_kYLM

| vulpitaa18 explică:

?