| AnutaAna0213243 a întrebat:

Părinții mei au A2 pozitiv iar eu A2 negativ.
De ce?
Cum e posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu sunt in aceiași situație. Părinții ambii Rh+ iar eu Rh-. Nu e nimic anormal. Putem moștenii pe stră, străbunicii noștri. Important este sa fim sănătoase. Singura problema este atunci când te căsătorești. Daca sotul are Rh- e ok. Daca are Rh+ e o problema. Mi-a zis medicul de familie al parintilor mei ca nu poți avea mai mult de un copil. Următorii se vor naște cu probleme grave de sănătate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Urmatorii nici nu se vor naste. Dupa nasterea primului copil, se vor dezvolta anticorpi care ii vor considera pe ceilalti copii niste intrusi, asa ca ii vor ataca.
Dar cu medicina moderna se poate rezolva si asta.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte posibil sa ai grupa A cu RH negativ!
Uite aici, cum se poate calcula grupa sanguina si RH-ul bebelusului:

https://www.medicover.ro/calculator-grupa-sanguina-bebelus/

| AnutaAna0213243 explică (pentru Violleta2022):

Nu au
de asta ma speri
dar daca e tata sigur exclud varianta asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Da, ai dreptate! Este foarte posibil sa ai grupa A cu RH negativ!
Uite aici, cum se poate calcula grupa sanguina si RH-ul bebelusului:

https://www.medicover.ro/calculator-grupa-sanguina-bebelus/

| RoCkKiD a răspuns:

Este posibil.

Explicatia simplificata e in felul urmator. In genetica exista trasaturi dominante si trasaturi recesive, toti le avem, iar manifestarea lor depinde de combinatia in care se regasesc in individ. E posibil ca parintii tai sa aiba in ADN-ul lor si varianta de RH engativ doar ca nu se manifesta la ei, insa tu ai mostenit o combinatie care se manifesta ca negativ.

| oz_1736 a răspuns:

Intereseaza-te pe net, pe la doctori ginecologi despre un vaccin care se face dupa prima nastere in caz de ai RH-, acel vaccin facut imediat dupa nastere te ajuta sa faci al 2-lea copil fara probleme. Vaccinul exista sigur