| Shadow136o a întrebat:

Pățesc de foarte multe ori sa ma simt "ciudat", in sensul ca îmi este somn, îmi vine sa adorm dar nu pot, sau adorm 15 minute și ma trezesc și începe sa îmi bata puternic inima. Imi bate puternic inima, adică nu repede, ci o simt in piept cum bate puternic și am o stare de agitație și de nervi și parca simt ca îmi fierbe sângele. Uneori îmi pun gândul ca poate doamne ferește fac un infarct, ca se simte ciudat și nasol tare, deși nu cred ca e posibil de asa ceva. Energizante nu beau, dar beau cafea. Întrebarea mea este, de ce pățesc asta? Ce se întâmplă în corpul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Imi bate puternic inima...ci o simt in piept cum bate puternic"

nu e de joacă, du-te urgent la medic!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pățeam/pățesc aceleași stări, iar ideea mea (nu părerea medicului) este că e din cauza cafelelor și a lipsei de calciu.
Din câte știu, cafeaua consumă din calciu.
Deci, s-ar putea să se rezolve și la tine, dacă o lași mai moale cu cafelele și mai iei câte un supliment cu calciu.
Dar bineînțeles, nu e bine să bagi pastile în tine după ureche. Excesul de calciu poate avea urmări nasoale din câte știu, cum ar fi depunerile pe oase sau pietre pe la rinichi.
Niste analize de rutină ar trebui să clarifice situația, cu condiția să fie într-un centru bun. La mine în oraș, laboratoarele sunt varză, toată lumea iese cu valorile optime, inclusiv cei cu boli cronice. D'aia nu mă mai duc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu la fel patesc, e de la stres, nopti pierdute dar mai ales de la stres, suparari, anxietate, tristete, depresie etc.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Se numesc palpitatii. Poate ar trebui sa reduci consumul de cafea spre 0 o perioada, sa vezi cum te simti. Daca esti supraponderal/obez, trebuie sa slabesti neaparat. Masoara-ti tensiunea, pulsul, poti suna medicul de familie pentru detalii. Poate esti epuizat, stresat, anxios in ultima vreme? De obicei, palpitatiile sunt cauzate de anxietate. Are cineva in familia ta probleme cardiace?

| Shadow136o explică (pentru Utilizatoare123):

Am 19 ani și 60 kg. Când am fost la un control la școală în toamna, mi-a măsurat tensiunea și aveam 12 cu 8 și mi-a spus ca e cam mare pentru vârsta mea. Mi-a spus sa nu consum prea mult sare, atât