| ReignForest a întrebat:

Pe mama de 3 zile o doare capul.Noaptea se trezea și nu putea să stea culcată.De la ceafă avea ca o zvâcneală apoi s-a dus la cap.A fost la doctorul de familie și i-a dat pastile a luat algocamin, paracetamol dar nimic.A făcut și un control pentru cap.Ce poate să mai facă ca să treacă sau ce are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probleme cu tensiunea. Sa evite sarea si grasimile.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A făcut și tomograful (CT-ul) și... nimic? Eu, pentru dureri de cap, luam Nurofen Express Forte sau Fasconal.In general, nu am dureri de cap, dar când mă durea știam de ce mă doare, fie că am stat in curent, fie de la vreo măsea, fie din cauza gândurilor... Dar, nu-i exclus să te doară și de la o mică zgârietură in ureche, și de la o infecție, poate durea si de la probleme cu ochii, de la hipertensiunea arterială etc Poate prevesti si ceva mai grav, dacă sunt de intensitate mare și nu cedează chiar deloc.
Să se ducă la un alt medic, dacă e ingrijorată. Chiar la Urgență, azi (dar să nu spună că durerea a inceput in urma cu trei zile, ci recent, fiindcă o vor trimite acasă, îi vor spune să meargă la medicul de familie si sa-i dea bilet de trimitere către specialist, că deh, cum a așteptat trei zile suportând durerea, mai poate aștepta incă o lună, până îi vine rândul la programare).

https://www.alertaorl.ro/nevralgia/

| NunuNini a răspuns:

Ce prostie sa se ia repede algocalmin, nurofen sau alte pastile care doar "amortesc" durerea. Trebuie gasita cauza si tratata.
Ce fel de "control pentru cap" a facut?
Poate fi tensiunea, poate fi orice altceva. Ia pastile ca sa nu simta durerea dar boala inainteaza.
Sa mearga la un neurolog.

| ReignForest explică (pentru NunuNini):

RML și săptămâna viitoare așteaptă rezultatul

| NunuNini a răspuns (pentru ReignForest):

RMN.
Rezonanță magnetică nucleara.