| Ada477 a întrebat:

Pe mami o doare rău mana stângă și omoplatul drept și capul. E posibil să fi făcut infarct? Și dacă da, cum ne dăm seama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai auzit de medic? Sa mearga la el.

| sierra1 a răspuns:

Du-te dom'le la medic și nu mai bate câmpii

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Ada477):

Dacă era ceva grav, sunai la 112 nu băteai câmpii

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Ada477):

E simplu: nu mai pune intrebări stupide ca asta de mai jos:

https://www.tpu.ro/......ane-oarba/

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Ada477):

Corect. Și e distractiv, motiv pentru care te pareciez foarte

| mihai69 a răspuns:

Cu un EKG. Chemați salvarea

| mudokins78 a răspuns:

Buna draguta!
Uite! Eu in caz de urgenta..asa macar informativ,.
Am pe telefon o aplicatie care se numeste Ada
ada iti va pune cateva intrebari ca sa poata evalua pe cat de corect situatia si sa iti dea un diagnostic in proportie de 90%.
Sper din suflet ca mama ta sa se simta mai bine!
(si ca informatie, ..aceleasi simptome le avea si mama mea, dar se pare ca de la cum a dormit o noapte intreaga pe aceeiasi parte!)
succes!

| doctorandus a răspuns (pentru mudokins78):

Mda, am rulat Ada pentru cazul ei și cea mai gravă afecțiune reieșita ar fi hemoragie la cap. În rest ar mai putea fi infecții la ureche sau bursită.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, mai poate fi deshidratare sau din cauză de efort/stres.

| dinaprilie a răspuns:

Nu, nu a facut infarct. Mai sunt si alte simptoame cand faci infarct si daca spui ca ondoare si umarul drept mai ales. Poate a facut anumite miscari gresite.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca facea infarct si tu nu sunai la salvare in primele 2 secunde a plecat mami in rai. SUNA LA 112 SI SPUNE-LE CE S-A INTAMPLAT, SA ADUCS URGENT O SALVARE. MEDICII LUCREAZA NON-STOP, NU EXISTA ZI IN CARE SA NU FIE MEDIC.