| OanaG a întrebat:

Pe o prietena de-a mea, de cateva saptamani a inceput sa o doara capul[la ceafa si-n crestet] si dimineata are vederea incetosata, dar zice ca atunci cand clipeste dispare acea ceata de pe ochi. E cam fricoasa de fel, si se panicheaza. Care o fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| noi3 a răspuns:

Recomand o radiografie happy

| RespektSiAtat a răspuns:

N medicina sunt descrise peste 150 de tipuri de dureri de cap, din cauze numeroase si diverse: de la starea psihologica, mediul ambiant, variatiile hormonale, alimentatie, pana la afectiuni grave, cum ar fi atacul vascular cerebral sau existenta unor tumori. Si desi tesutul cerebral nu doare, exista dovezi ca anumite zone ale creierului pot contribui la apariţia diferitelor tipuri de dureri de cap.

Cum se manifesta durerile de cap?

Cefaleea si migrena sunt cele doua forme prin care se manifesta durerile de cap. Cefaleea presupune o durere constanta sau o senzatie de apasare la nivelul cefei, al gatului, al fruntii sau al tamplelor.

Migrena, in schimb, este o durere severa, asociata cu greata, varsaturi, sensibilitate la zgomot si la lumina, localizata de cele mai multe ori de la tampla pana la ceafa, care poate dura intre 4 si 72 de ore.

Durerile de cap -Cauze generale
•stari de tensiune reprezinta (una dintre cele mai frecvente);
•stres;
•anxietate;
•depresie;
•foame;
•furie;
•oboseala;
•extenuare;
•pozitie incorecta;
•tesiune musculara;

Avem doua vesti pentru tine: una buna si una rea!

Incepem cu cea rea: Ambele tipuri de dureri de cap, cefaleea si migrena sunt o consecinta a toxinelor acumulate in organism. Toxinele provin in primul rand din alimentatia deficitara si mediul ambiant in care ne ducem viata. Si cum procedam? Evident de cele mai multe ori luam celebrele analgezice.

!? Dar Stiati ca orice medicament ingerat creste si mai mult nivelul toxicitatii din organism?

Si atunci care este vestea cea buna?

Vestea cea buna este ca avem solutia! Primul pas in intelegerea si ameliorarea straii orgnismului este Detoxifierea.

In acest moment Hidrocolonoterapia este cea mai noua si complexa forma de detoxifiere, care curata in profuzime reziduurile acumulate de ani de zile, care de multe ori duc la boli precum cancerul de colon.

Odata cu detoxiferea organismului, prin hidrocolonoterapie va ajutati si mintea. Circulatia sangelui este mai buna, creierul de iriga normal, iar durerile de cap nu mai au de ce sa se manifeste.

Sfat:

Fie ca sunt cefalee, migrene sau banale dureri de cap NU TREBUIE SA NE CHINUIM, deoarece efectele lor pot fi ameliorate. Asadar, daca vrei sa scapi, la propriu, de orice bataie de cap si sa ai o viata linistita, incepe cu o cura de DETOXIFIERE!

Nu te lasa infrant de durerile de cap! Completeaza formularul din dreapta si programeaza-te la o consultatie.

| Diana_2332 a răspuns:

Nu stiu, dar cel mai bine ar fi sa o consulte un medic.Cu cat merge mai repede la medic cu atat mai bine!

| Roxiiiiiiiiiii a răspuns:

Iti raspund aici la mesajul tau! o durea mana,piciorul, spate, ii amortea cand picioru cand mana. Seara durerile erau mai puternice.dedea inceata si avea stari de voma, si am uitat sa mentionez ca are si neurofibromatoza de tip 1
Daca cunosti pe cineva, si stie despre boala in sine.te rog sa imi spui
Multumesc

| Roxiiiiiiiiiii a răspuns:

Da a durat vreo 3 luni, pana ce a facut remeneul

| Roxiiiiiiiiiii a răspuns:

O durea si capul, dara durat mult pana a aflat, la 4 luni...:*sI DURErea de acp nua cedat