| helen_6423 a întrebat:

Pe prietenul meu permanent il doare capul. Are tensiunea inalta. Durerile sunt extrem de mari in refiunea cefei. Nu vrea sa mearga la doctor |-(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa manance complet nesarat (inclusiv painea) si sa faca minim 45 de minute de exercitiu fizic pe zi (alergat, gimnastica, etc). ii va scadea tensiunea si i se vor ameliora durerile de cap.

| luciana200972 a răspuns:

Sa reduca cafelele, tutunul si cola, sa nu se mai enerveze, si cel mai indicat ar fi sa mearga la doctor, sunt acum pastile care dp o prioada de folosire i-ti regleaza tensiunea permanent( eu am luat 6 luni noliprel si de atunci nu mai am probleme si au trecut trei ani- aveam tensiunea 19)

| moschus a răspuns:

Daca sta la pc mult sau se poate are nevoie de ochelari, sa lase cafeau si sa se duca la un doctor neuro chirurg

| Marius151 a răspuns:

Despre tensiune nu stiu ce sa zic, dar stiu ca daca te doare asa capul permanent ai nevoie de ochelari.