| sanboss a întrebat:

Pentru a obtine pensie de invaliditate unde trebuie sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.avocatnet.ro/......nelor.html
Daca ai fost la medic si ai fost informat ca te incadrezi in grad de handicap, medicul respectic trebuie sa te informeze ce pasi ai de urmat.
O zi buna:)

| sanboss explică (pentru caramela):

Medicul ma indrumat la casa de pensi, deoarece nu stie

| caramela a răspuns (pentru sanboss):

Tu esti elev/ai muncit? doar tu consideri ca ai un handicap? medicul de familie ori cel care te trateaza, trebuie sa aiba habar ..nu se poate sa te plaseze fara sa stie ceva.
Tu ai ceva documente care sa ateste ca esti bolnav? pe baza acelor acte, te poti adresa direct la inspectoratul-de-stat-teritorial-pentru-handicapati din orasul tau si o sa iti verifice actele si iti va zice daca te incadrezi in grad de handicap.

| sanboss explică (pentru caramela):

Ca sa fiu mai clar cu ochiul stang nu vad deloc iar la dreptu am dioptri de +12, 5.
anul acesta este legea ca cei care au invaliditate sa se poata pensiona fara sa ai ani lucrati desi la 20 de ani am 1 an cotizat.

| caramela a răspuns (pentru sanboss):

Adreseza-te direct la
Inspectoratul-de-stat-teritorial-pentru-handicapati te duci cu toate documentele si vezi ce iti zice.
O zi bunahappy

| sanboss explică (pentru caramela):

Ala il gasesc la casa de pensi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti minor: Pensia de invaliditate se acorda oricarei persoane indiferent de stagiu de contributie daca este incadrata in grad de handicap de catre medicul specialist din carul casei judetene de pensii, incadrarea n grad de invaliditate se face pe baza documentelor medicale care atesta condita medicala a dvs respectiv referate medicale iesiri spital etc,
(2)gradul de invaliditate se acorda de catre comisia de handicap din cadrul directia generala de as sociala si protectia copilului a judetului dvs pentru aceasta cam la fel trebuie programare pentru ervaluare la comisie la evaluare se vor aduce documentele medicale solicitate care sa ateste starea dvs de sanatate pe baza acestora facandu-se incadrarea in grad de handicap.
acestea 2 pensia de invaliditate respectiv alocatia de handicap pot fi cumulate.
Daca esti major mergi la medicul de specialitate de mai sus si apoi la casa de pensii.
Multa succes!

| sanboss explică (pentru Salontanul):

Medic de specializare te referi la orice medic oftalmolog?
am fost recent si dr doctor a spus ca ma incadrez intr-un grad dar trebuie sa merg la comisie sa decida ei, deci ce fel de medic trebuie sa vizitez inainte de comisie

| Salontanul a răspuns (pentru sanboss):

Mergi la casa judeteana de pensii. Te vor indruma ei. Este medic de specialitate pe langa fiecare casa de pensii cu scrisoare medicala de la acel specialist la care ai fost.

| sanboss explică (pentru Salontanul):

Deci inainte de a intra in comisie trebuie sa am la mana documentele de la dr specialist, atunci comisia studiaza documntele sau si pe mine?

| Salontanul a răspuns (pentru sanboss):

Si documentele si pe tine.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cel mai sigur la primarie unde un asistent social te va lamuri asupra documentelor care iti trebuie
Sau daca ti-e aproape direct la Comisia persoanelor cu handicap. Scrie pe usa sau tot asa te poti informa la secretariat.