| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a plomba o măsea, medicul stomatolog trebuie neapărat să curețe canalul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cere in mod explicit spray ca si anestezic.
La o simpla carie ar trebui sa functioneze, chiar si pe canal (la mine a lucrat pe canal in 2010 doar cu spray. putina durere, dar am suportat)

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se lipi doua materiale, suprafetele totdeauna trebuie intai curatate. Altfel lipirea nu se va face bine, se va desface in curand.
Curatarea unei carii nu este deloc dureroasa, mai ales daca se lucreaza cu turbina.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu il intrebi pe medic? El stie si o sa i ti zică.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu aveam nevoie de raspunsuri ironicehappy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt deloc raspunsuri ironice, dar gindeste te ca fiind medic el stie ca de aceea a facut o facultate, dar ai aflat raspunsul de la cineva care a stiut.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Intr-adevar ca el stie cel mai bine, dar am vrut sa vad raspunsurile celor de pe TPU din propria lor experienta.

| relian a răspuns:

Nu trebuie sa curete canalu, sau sa scoata nervu daca caria este la inceput.Deci depinde de carie in ce staiu este.Doctoru o sa vada,dar asa ca idee daca te doare la rece la cald,atunci va trebuie sa scoata nervu, asta arata ca caria este avnsata si este aproape de nerv. Daca tiar plomba fara sa scoata nervu, adica canalu ala asta inseamna nervu ala are un canal, asa vorbesc stomatologii, deci daca tiar plomba fara sa scoata nervu tear durea dupa mereu, la cald la rece.Curatat se curata si o carie mica, care nu necesita canal, nerv scos.deci caria aia sau locu ala trebuie curatat ca este negru de bacterii, carii ce mai sunt alea, deci se curata, dupa se plombeaza.La nerv,se foloseste frezxa pana cand ajunge a nerv scoate nervu curata bine canalu ala,adica locu unde a stat nervu, ti se pune normal nu o plomba, se pune un panasament cu ceva ghips sau ce o fi nu stiu, se lasa o zi doua sa vezi daca cumva mai doare, daca na mai ramas ceva nervi pe acolo si dupa se pune plomba devinifiva.Dat cand se curata chestii care is aproape de ner ti se face anestrzie, stie el doctoru ce sa-ti faca stai linistit.

| anonimg a răspuns:

Depinde cat de avansata este caria. Numai medicul poate sa vada asta.
Se poate amorti gingia cu spray ca sa poata face injectie in gingie. Numai stomatologul poate sa spuna daca este nevoie si de injectie sau doar de amortire cu spray.
Oricum ar fi, de durut nu va durea. Dar toata caria va fi indepartata.

| NLS a răspuns:

Depinde de marimea "cariei".
Si de localizarea ei. Daca e carie de suprafata sau in zona laterala a dintelui, nu are treaba cu canalul, acesta aproape sigur nu e descoperit.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Și alta alternativa pentru anestezie in afara de injectie exista?

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Si mie mi-a mai lucrat o masea acum 10 ani... tot cu spray. dar m-a traumatizat dn stomatolog de atunci, era foarte agresiva si grabita si de atunci am cam prins frica de dentisti...

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am ales calea sigura.
O amica pretentioasa a luat la colindat toti dentistii din oras, in cautarea celui mai priceput, si mai calm, etc...
Iar cand l-a gasit, a mers intai ea, apoi mi l-a recomandat si am mers. la sigur. (si chiar nu mi-a parut rau de banii dati in plus)

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Acum cunosc si eu medici buni dar acum ceva timp lucrurile nu stateau tocmai asa

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cere in mod explicit spray ca si anestezic.
La o simpla carie ar trebui sa functioneze, chiar si pe canal (la mine a lucrat pe canal in 2010 doar cu spray. putina durere, dar am suportat)

| DaniTDCI a răspuns:

Nu asculta nestiutorii cum ar fi NLS, o masea daca e foarte cariata, atunci ti se va face obturatie de canal, adica iti curata canalele, iti scoate nervul pe scurt, auzi la el ca iti da cu spray, cum dracu sa iti dea cu spray? iti da anestezie, pileste maseaua pana la nerv si pune o plomba temporara alaturi de un medicament ce iti v-a omora nervul, procesul se repeta pana nu mai simti durerea, dupa aceea iti v-a curata toata maseaua, v-a scoate nervul si o v-a plomba definitiv

| anonim_4396 explică (pentru DaniTDCI):

Deci va fi nevoie de anestezie prin injectie? doare rau?

| NLS a răspuns (pentru DaniTDCI):

Si eu ce-am zis inainte?

"Depinde de marimea "cariei".
Si de localizarea ei. Daca e carie de suprafata sau in zona laterala a dintelui, nu are treaba cu canalul, acesta aproape sigur nu e descoperit"

Bineinteles ca daca e descoperit canalul trebuie injectie, totusi eu am suportat durerea si am cerut spray.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Doare rau injectia?

| DaniTDCI a răspuns (pentru NLS):

Din cate stiu eu, si din experienta mea de a merge la dentist, oricum ar fi maseaua de cariata, se va acorda anestezie.

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ca da cu spray pe gingie sa nu simti

| anonim_4396 explică (pentru DaniTDCI):

Am inteles. ultima data cand mi-a intrat pe canal chiar m-a durut...

| Jonas94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, e un mic disconfort, trebuie să respiri foarte adânc pe nas, când înfige acul, apoi nu mai simți nimic. Să mănânci înainte să-ți facă anestezia, ca să nu-ți fie rău, și pentru a evita desprinderea plombei temporare (dacă este cazul).

| PumpkinDoll a răspuns:

Stai linistit ca-ti face anestezie si nu mai simti nici pe dracu'

| Victoria18 a răspuns:

Da

| francut a răspuns:

Evident. Altfel, caria avanseaza si pierzi maseaua.

| Jonas94 a răspuns:

Bună seara,
Totul depinde de adâncimea cariei. Sunt mai multe etape ale distrugerii provocate de o carie, întâi apare o demineralizare (o zonă în care smalțul dintelui a crăpat, iar acolo a apărut o carie, apoi caria avansează către pulpa dintelui, și către canalul pulpar.
Dacă apare pulpita (inflamarea pulpei dintelui, implicit a nervului) este necesară obturația de canal, pentru că nervul se inflamează și există riscul să apară o infecție locală.
Dacă dintele nu doare la rece/cald, nu dă disconfort, atunci este o carie de suprafață, și se rezolvă doar cu o plombă simplă.
Orice extracție de nerv, se face sub anestezie locală (injecție).
Dentista mea, m-a testat să vadă dacă sunt alergic la anestezic, ceea ce îi poți cere și tu.
Este cel mai bine să se lucreze sub anestezie, ca să nu fie nici un disconfort, pentru că pe viu, doare foarte tare.
Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat