| simonacreata a întrebat:

Pentru Brigaela daca poate sa imi raspunda, am inteles ca a fost intr-o situatie similara. am avut in urma cu 3 ani o amigdalita pultacee. nu-mi amintesc exact ce mi-a iesit la analize, un stafilococ nu stiu de care. problema mea este ca de atunci, resimt o dificultate la inghitire. cred ca am ramas cu amigdalele marite (oare?) si uneori am senzatia cand inghid ca se aude cumva, ca un "galgait". cat este de normal, sa imi fac griji? ce ar fi de facut? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Verucile (condiloamele) esofagiene sunt extrem de rare. varicele esofagiene doar daca are ciroza, ma indoiesc ca e cazul. Endoscopia digestiva doar daca examenul ORl nu deceleaza nici o modificare si un gastroenterolog crede ca e cazul, nu e genul de investigatie care sa se faca cu atata usurinta. Nu cred ca trebuie, cred ca e posibil sa o ia in considerare daca examenul ORL este complet normal.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal, ma gandesc ca este posibil sa ai polipi. trebuie sa te vada un ORL-ist. In mod normal, intre episoadele acute nu trebuie sa ai simptome

| Zenithf a răspuns (pentru Brigaela):

Pot fi polipi, veruci, varice esofagiene sau alte minuni, ar trebui sa faca o endoscopie esofagiana, da?

| Brigaela a răspuns (pentru Zenithf):

Verucile (condiloamele) esofagiene sunt extrem de rare. varicele esofagiene doar daca are ciroza, ma indoiesc ca e cazul. Endoscopia digestiva doar daca examenul ORl nu deceleaza nici o modificare si un gastroenterolog crede ca e cazul, nu e genul de investigatie care sa se faca cu atata usurinta. Nu cred ca trebuie, cred ca e posibil sa o ia in considerare daca examenul ORL este complet normal.