| Adi_Achelaritei_2000 a întrebat:

Pentru ce e bună Vitamina E? Va rog rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Protejeaza sistemul imunitar dar sa fie luat impreuna cu zinc, protejeaza celulele

Ameliorarea durerii cauzate de artrita reumatoidă: unele studii au dovedit că doze mari de vitamina E (1200 mg/zi) ar putea reduce, în prezența sau absența unui tratament standard, durerile cauzate de artrita reumatoidă.

– Multe studii au examinat legătura dintre vitamina E și factorii cognitivi. Se pare că vitamina E protejează celulele creierului de efectele toxice ale radicalilor liberi. Un consum regulat de legume cu conținut ridicat de vitamina E poate întârzia declinul mental asociat cu îmbătrânire.

– Protecție cardiovasculară: protejează globulele roșii și limitează agregarea trombocitară prevenind astfel formarea de cheaguri și diminuind riscul embolic, mai ales cerebral.

– Îmbunătățește functionalitatea aparatului reproducător atât la femei, cât și la bărbați.

– Puternic antioxidant. Joacă un rol important împotriva îmbătrânirii.

http://www.rador.ro/......-sanatate/

unde il gasim?

Seminţele de floarea soarelui au un conţinut ridicat de vitamina E. 100 de grame de seminţe de floarea soarelui conţine de trei ori necesarul zilnic de vitamina E. Puteţi să le mâncaţi pur şi simplu sau în salate. Însă, ideal ar fi să le mâncaţi crude.

Alte alimente care conţin vitamina E sunt nucile, alunele şi migdalele, fructe în coajă lemnoasă. De exemplu, o mână de nuci ne asigură o treime din necesarul zilnic de vitamina E.

Un conţinut important de vitamina E au şi caisele uscate. Acestea reprezintă şi o sursă importantă de fibre şi alte vitamine. Nutriţioniştii mai recomandă pe lista de alimente care conţin vitamina E şi măslinele verzi. Acestea ne dau cam 10% din necesarul zilnic de vitamina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.secom.ro/......u-sanatate

Eu, personal, am consumat vitamina E pentru reglarea menstruatiei, pentru cresterea parului si a unghiilor.