| pufosheniamica a întrebat:

Pentru ce se foloseste nexium?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Pentru boala refluzului gastro-esofagian

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Nexium este un IPP, ca si Omezul, de exemplu si are aceleasi indicatii ca orice alt medicament din aceasta clasa: Ulcer duodenal si gastric, reflux sau esofagita ulcerata, sindromul Zollinger-Ellison, ulcer indus de antiinflamatoarele nesteroidiene.
http://www.i-medic.ro/medicamente/omez-capsule-capsule

| mymed a răspuns:

Este un pansament gastric care este indicat pentru ulcer, reflux gastroesofagian si pacientilor care iau antiinflamatoare pe termen lung.