| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru cei ce stiu,ce se mai aude,sunt sedintele la psiholog, cateva macar decontate de casa de asigurari astfel incat pentru noi sa fie gratuite? Cum sa dau de un psiholog care sa nu ma stoarca de bani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| princess004 a răspuns:

Nu incurc deloc, draga mea. Sunt psihologi care au cabinet deschis in Spitale. Am trecut si eu prin aceeasi problema. Nu vorbi daca nu stii!happy

4 răspunsuri:
| princess004 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si ceri un bilet de trimitere. Cu acel bilet mergi la psiholog la spitalul judetean de unde provii si nu te va costa nimic. O zi faina!

| Brigaela a răspuns (pentru princess004):

Nu exista psiholog la spitalul judetean, psihologul nu e medic. Confunzi psihologul cu psihiatrul.

| Brigaela a răspuns (pentru princess004):

Nu sunt decontate, fiindca nu sunt servicii medicale clasice. Exista ideea ca in viitor vor fi decontate, dar e departe acel moment. Sedintele de psihoterapie sunt scumpe, fiindca sunt putini oameni capabili sa le ofere si munac lor trebuie platita. In plus, sedintele pe care le platesti cu mari eforturi sunt mai eficiente decat cele gratuite, fiindca esti mult mai stimulat sa faci ce trebuie pentru a scurta perioada de psihoterapie. Prin urmare, daca chiar crezi ac ai nevoie de psiholog, e mai bine sa-ti mai gasesti o sursa de venit (un al doilea job) si sa folosesti banii suplimentari in acest scop

| princess004 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu incurc deloc, draga mea. Sunt psihologi care au cabinet deschis in Spitale. Am trecut si eu prin aceeasi problema. Nu vorbi daca nu stii!happy

| awarepresent a răspuns:

Psihologul o sa-ti zica oricum atat cat trebuie incat sa te intorci la el si data viitoare. Daca nu te intorci la el, inseamna ca ti-ai rezolvat problema si si-a pierdut clientul. O sa-ti spuna fix cat trebuie, incat sa te intorci si sa-i ceri mai mult. Asta e parerea mea nu sariti in sus.