| Hangover a întrebat:

Pentru cele care folosesc anticonceptionale de mult timp. Am uitat sa iau doua pastile consecutive la ora la care trebuia sa le iau. (au trecut mai mult de 13-14 ore de cand trebuia sa le iau si asta s-a intamplat doua zile la rand). Asta s-a intamplat in a treia saptamana de luat pastile, pe la inceputul saptamanii a 3-a. In mod normal nu m-as ingrijora, nu e prima data cand uit sa iau o pastila si nu doar in saptamana a treia, si cu mult mai mult timp trecut de ora stabilita insa menstruatia trebuia sa-mi vina azi sau macar pe seara. Mai am sperante pentru ziua de maine. Credeti ca ar trebui sa-mi fac griji? Mentionez ca pe internet spune ca daca uit o pastila in a treia saptamana de administrare ar trebui sa sar peste saptamana de pauza si sa incep alt blister sau sa opresc administrarea lor si sa astept sa vina menstruatia. Nu am facut niciuna dintre aceste doua variante si am continuat pastilele pana le-am terminat si am intrat luni in saptamana de pauza. Nici urma de menstruatie momentan si recunosc ca m-am ingrijorat. Va rog sa ma-mi spuneti din experienta voastra daca am vreun motiv de ingrijorare. (mentionez si ca am fost activa sexual in tot acest timp, fara protectie suplimentara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AleksandruNedim a răspuns:

Nu iti poate da nimeni un raspuns exact deoarece fiecare organism functioneaza in felul sau, desi unele reguli pot fi general valabile. din pacate poti doar sa astepti si sa faci un test de sarcina peste ceva timp.