| anonim_4396 a întrebat:

Pentru Dentist.ro : Buna`! 1. Dintii fara nerv nu se pot albii? (Cu pasta de dinti cu efect de albire, ma refer). 2. Daca unui dinte i s-a scos nervul in urma cu vreo 4 ani(si a fost lasat asa), o noua interventia asupra acelui dinte v-a mai durea? S-a creat un nou nerv intre timp? Multumesc frumos`!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Inteleg ca daca ai pus intrebarea aici ne putem da toti cu parerea;
- 1 nu se pot albi cu pasta de dintii dintii carora li s-a scos nervul;
- 2 nu mai doare daca i s-a scos nervul;
Nu se creaza nervi noi, niciodata.

| mihaa a răspuns:

Un dinte care are nervul scos, nu se mai poate albi niciodata, doar imbracat, poate reda culoarea lui naturala,
daca in timp apar probleme la acel dinte care are nervul scos, de exemplu, tragi curent sau altele, nu te va mai durea sau va fi o durere moderata
asta pot sa -ti zic din propria experienta

| Dentist.ro a răspuns:

Buna happy 1. Da dar nu se albesc uniform. Tot smaltul ala il au happy 2. Nu v-a mai durea pentru ca nu s-a creat un nou nerv. Asta normal daca a fost corect tratat. (raspuns dat de doamna doctor Ioana Colceag)

| Dentist.ro a răspuns:

Arabela are dreptate! Pasta de dinti nu albeste happy Doar curata. La fel si bicarbonatul de sodiu.

| Dentist.ro a răspuns:

Sigur @soothe happy Cel mai bine e sa raspundem mai multi ca apoi sa discutam happy Eu am spus ca da la prima ei intrebare dar dupa cum am spus, nu se curata uniform. Trebuie folosita alta metoda.

| arabela_9342 a răspuns:

Un dinte devitalizat(fara nerv) se poate albi.Nervul nu se regenereaza. Dintii nu dor daca "tragi curent" ci doar daca au vreun proces carios.Pentru mai mult ajutor adreseaza-te unui cabinet de specialitate.Pasta de dinti pentru albit nu albeste ci doar indeparteaza depunerile de pe dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu