| domnitaRalu a întrebat:

Pentru dureri de cap care dureaza cam mult, ce remediu e cel mai bun? E buna aspirina? In comparatie cu alte medicamente de genul? Sau ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

In primul rand trebuie sa identifici de la ce ai durerea de cap (raceala, bautura etc.).
In al doilea rand, daca ai migrene, poti incerca antinevralgic, caffetina, nurofen express (sau ceva de genul) sau ibruprofen. Cam astea merg.
Daca durerile de cap persista, ar trebui sa faci un control medical, cred ca mai bine un RMN (costa cam mult, undeva la 800 de lei... dar dupa poti dormi linistit la noapte laughing ).
Durerile de cap mai sunt cauzate si din cauza ochilor, ar trebui sa faci un control la oftamologie ca sa vada daca iti trebuie ochelari.
Mai poti avea si sinuzita care se trateaza prin diferite inhalatii si aerosol.
Mai poti face si de la infectii la masele.
Sunt foarte multe cauze, depinde foarte mult de unde provine durerea de cap.
Daca ai doar o simpla migrena sau o durere de cap din cauza ca ai stat in curent sau aer conditionat sau etc, iei medicamentele de mai sus.
Si inca un amanunt, aspirina e cam degeaba. Eu am incercat sa iau si nu are niciun efect la dureri de cap, depinde si de om probabil.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic, pentru ca durerile de cap au diverse cauze si se trateaza diferit.

| Donsavas a răspuns:

Este buna medicatia neurotropa prescrisa de neurolog.

| Legion7X a răspuns:

Durează de mult? Să nu ai sinuzită.

| ziftode a răspuns:

Cel mai tare la dureri de cap e (in teorie) antinevralgic
contine 3 substante active cu slabe efecte secundare:
aspirina, paracetamol si cofeina
DAR
o durere de cap pentru ca berea a fost garla ieri la majorat si apoi vinul nu a fost mai prejos e una
sa te doara zilnic E CU TOTUL ALTCEVA

te sfatuiesc serios sa te duci la doctor, poti sa ai o lista lunga, lunga, LUNGA de probleme cand e vorba de cap!

| Victoria18 a răspuns:

Ar trebui totusi sa mergi la doctor daca problema dureaza de mult timp. Pe toti ne doare capul macar o data insa daca problema e foarte prezenta ar trebui un consult.

| gabriielaaa a răspuns:

Nurofen forte si control medical

| AndSmarald122 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic, nu e sănătos sa iei pastile după ureche...