| ralucaralu a întrebat:

Pentru fete. De la ce varsta purtati sutien? Eu am 16 ani, sanii mici, dar nu imi place ca se vad prin haine. Nu stiu ce sa mai port. Toate colegele mele poarta sutien. Ar trebui sa port? Daca nu, ce sa fac sa nu se mai vada? Cu mama nu am vorbit despre asta, dar sunt sigura ca ar spune ca nu am nevoie inca. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Sutienul poate fi purtat de la orice varsta, indiferent de marimea sanilor. Pe langa faptul ca acesta ascunde formele (ferindu-te de privirile indiscrete), ofera suport sanilor si previne lasarea lor la o varsta tanara (20-30 ani). Chiar si sanii mici isi vor pierde supletea in timp deoarece greutatea lor determina intinderea lenta dar ireversibila a pielii. In plus, daca nu te obisnuiesti sa porti acest accesoriu in adolescenta, iti va fi imposibil sa-l suporti mai tarziu. Iti recomand sa alegi o bustiera sau un sutien cat mai confortabil, nu trebuie sa-l porti permanent insa ar fi indicat cel putin in timpul activitatilor fizice.

| OanaG a răspuns:

Eu port sutien de pe la 14 ani,inainte sa port sutien imi puneam bustiera,dar cand am vazut ca sanii mei au luat-o razna si au crescut f mari, am zis sa port sutien pentru ca in timp se lasa. Poti purta o bustiera, daca zii ca ii ai mici.Sunt sutiene pentru, sani mici f simpatice, si mama ta ar trebui sa inteleaga ca nu ai sa porti sutiene cand vei avea 30 de ani.

| DraGfirE a răspuns:

Eu zic sa porti pentru protectia sanilor si eu cunosc o persoana de 13 ani care poarta si are sani mici.[funda]

| Poinsettia a răspuns:

Sa-ti spuna ca n-ai voie inca? Eu nu cred. Intreab-o totusi. Daca sunt foarte mici, poarta bustiera, daca nu vrei sutien. Cheers!

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Paii eu de la 13 port...
Poti purta si tu sunt si marimi micihappy
Ai 16 ani si nu te lasa mama ta?
DOamnee zii ca ai si tu o varsta si nehh se vad naspa sanii prin bluze chiar daca sunt mititei. Bustiera nu isi face nici un efect daca bluza e mai subtire.
Daca nu te lasa iti iei cand ea nu este acasa si gata il porti daca ti-l ia. atuncii face fata aia "puppy eyes" si ii spui ca ai dat banuti pe el si toate fetele din clasa la tine poarta.si daca nu ti-l da inapoi nu mai vorbesti ceva timp cu ealaughing

| LoL a răspuns:

Eu am 13 ani si port...la inceput era cam incomod dar acum m-am obisnuit si nu pot imbraca nimic fara sutien.
ar trebui sa ti cumperi o masura mica... daca nu incearca bustiera.

| KikiRiki98 a răspuns:

Eu port de la 11 ani si am 13laughing
Dar am si sanii maristraight face
Daca nu iti place sa porti sutien nu purta, nu lua in seama ce poarta sau zic ceilalti nu purta pentru ca asa te simti mai libera si mai bine.
Sau poti purta bustierawinking

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Eu port de la 11 ani si nu recomand.Deformeaza sanii si devin dependeti de sutien [laughing].Eu zic sa porti bustiere.Nu sunt atat de rele si nu cred ca trebuie sa faci ce fac majoritatea fetelor de varsta ta.
Bye!

| Dia a răspuns:

Eu de la 12jumate-13 port sutien, dar marime mai micuta, ia-ti si tu o bustiera cu bureti, si o sa fie ok!, Iti poti lua un sutien cu push-up si nu se mai observa ca ai sanii mici! :>.Sau cand iti iei un tricou sau o bluza, iti iei o vestuta dinaia misto asa: http://img.envy.ro/img/products_watermark/266x400_9011.jpg
si nu se mai observa sanii! success:*

| liiaa a răspuns:

La 16 ani sa nu porti? Doamne! Sa nu te lase mama ta la 16 ani! Nu cred ca e asa de bine sa porti! Mai ales ca ai sanii mici.

| mihaelutza_5981 a răspuns:

Poarta bustiera!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca o bustiera simple, lata, de bumbac. Cele de la Jolidon sau Uniconf sunt foarte faine.

www.efrumuseti.blogspot.com - Sapunuri Naturale

| leeya a răspuns:

Eu port bustiera de la 9 ani... Eu zic sa-ti iei bustiera

| georgiana14 a răspuns:

Pai eu am ce pune in sutien dar cu sutien facanduti sanii mai mari te fluiera cretini pe stardahee hee, poarta bustiera si ai terminat treaba, prin o bustiiera un pic mai groasa nu ai nici o problema big grin, fundita?

| YourEternalLove a răspuns:

Pai daca nu ai sani mari nu ai nevoie dar poti purta o bustiera la scoala sau unde te duci acasa nu e nevoie

| gabytza387 a răspuns:

parerea mea este sa nu te sperii ca sanii sunt mici si eu ii aveam asa la varsta ta si inca ceva eu niciodata nu am purtat sutietongue pentru ca nu am de ce nu arata chiar asa de rau incat sa pot sa pun sutien poate cand oi avea copil da dar momentan arat bine si asa cum sunt fara sutien te simti mult mai comoda fara el bafta :*

| MadutzaTzZA a răspuns:

Eu am 12 ani si port sutien nu bustiera sunt dezvoltata, daca vrei sai ai mai mari mai ingrasaate putin...nu mult.Pa!

| CrAzZyRose a răspuns:

Buna! Eu port de la 13 ani happy Cand iti iei haine transparente trebuie sa porti ca se vede nasol happy Daca ai sanii mici poarta bustiera happy Multe fete poarta happy

| WhiteDiamond a răspuns:

Pai la 16 ani, cred ca ar trebui sa porti.la mine in scoala,sunt fete de clasa a V-a care deja poarta,sa nu mai zic de cele din clasele mai mari.Dar daca nu te simti pregatita, poti incerca sa porti haine mai largi, sau din materiale care nu iti copie tare forma corpului.Parerea mea e ca ar trebui sa incerci totusi sa porti un sutien.

| BekaLOVE_4250 a răspuns:

Eu nu iti recomand de la varsta asta...este foarte incomod, plus ca ai sanii mici.Eu am 18 ani si am sanii medii, nu port sutienwinking port doar la costum de baie.Forma sanului ti se va vedea mereu, oricum. Nu poti evita asta.Nu exista o varsta pentru sutien... Daca vrei, puneti dar iti spun ca am incercat si e foartee incomod.

| BekaLOVE_4250 a răspuns:

Iti recomand sa iti iei un fel de sutien cu totul. cu bretele cam pana la buric. Un fel de maiou mai scurt. Evita sa se vada sanul.

| Ion_Alina_Maria_1990 a răspuns:

Vorbește cu mama ta și dacă spune ca poți purta, atunci dacă vrei sa nu se vadă poarta maieu peste