| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o programare la nutritionist e nevoie de trimitere de la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Dacă nu lucrează cu cnas nu e nevoie. Și dacă lucrează, ai nevoie ca să nu plătești consultația, adică trimiterea are scopul de a o deconta. Dar dacă o plătești poți să mergi și fără trimitere.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca e privat nu, daca e de stat da

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura problemei de sanatate.
De exemplu: daca esti diabetic sau prediabetic, este nevoie de trimitere pentru a avea datele analizelor medicale si situatia ta exacta.

| MarianWLF a răspuns (pentru Violleta2022):

Nimic de genul, doar vreau sa imi mai micsorez procentul de grasime putin, si am vazut ca un nutritionist te poate ajuta sa ai rezultate mai bune decat pe cont propriu, cu un plan de alimentatie ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarianWLF):

In cazul asta, nu ai nevoie de trimitere de la medicul de familie.
Iti faci programare si platesti consultatia.

| Andreeush a răspuns:

La privat nu, pentru că se plătește consultația.

| Donsavas a răspuns:

Este diferenta intre diabetolog(medic nutrtionist) si nutritionist(specialist dietetician).
La primul poti merge cu trimitere, fiind consult medical, celălalt fiind doar un consultant, specialist în consiliere de dietetică.

| WhiteLife a răspuns:

Eu am fost la NaturHouse și n-am avut nevoie.