| Lovelypeaches100 a întrebat:

Pentru vat timp traieste o persoana cu sida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

3 - 5 ani de cand apare sida, pana la ea timpul variaza de la cateva luni pana la 1-3 ani. Netratata, cu tratament duce o viata normala

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de fiecare corp si de alte boli pe care le mai are, putand trai intre2-3 ani si chiar 10, daca face tratament si se pastreaza cat de cat sanatos.

| sierra1 a răspuns:

Chiar și zece ani sau peste (nu pește!)

| Frank51 a răspuns:

La fel ca orice alta persoana.

| LPCTSTR a răspuns:

Pana moare, nu mai scapa de SIDA.
Exista, totusi, tratamente prin care boala este incetinita, persoana in cauza putand sa duca o viata aproape normala si sa traiasca cat traieste un om neinfectat.

| aXy99 a răspuns:

Poate avea o speranta de viata normala daca ia tratamentul adecvat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cu hiv poate sa traiasca si o viata intreaga (de ex din copilarie pana pe la 60 ani), trebuie doar sa isi ia tratamentul. Dar daca se declanseaza boala sida, nu prea se mai poate face nimic, mai rezista cateva luni si atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sida are pana moare.
Traieste cat are de trăit, oana moare

| LaraClarice a răspuns:

Bună! Sida este boala celor infectați cu virusul HIV. Daca ai HIV și urmezi tratamentul in mod corespunzător nu se declanșează SIDA, și ai o speranță de viață destul de ridicata. Trebuie doar sa ai grija de tine, sa ai un mod de viață sănătos.
Daca in schimb nu știi că ai fost infectat cu HIV sau nu ai grija de tine și se declanșează SIDA, mori în câteva luni sau săptămâni.