Întrebare recomandată | tudorvolcano a întrebat:

Pentru veganii de pe TPU, am o întrebare : de unde vă luați sursele de proteine complete de obicei?
Ce mi-ați recomanda să mănânc pentru toți cei 9 aminoacizi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mai vrei si toti aminoacizii? Si cu nevasta beata, si cu damigeana ingropata nu se poate.

| Perversul69 a răspuns (pentru minrest):

WTF? xD Nevasta beata si damigeana ingropata? big grin

| purpleicetwice a răspuns (pentru minrest):

Iubesc raspunsul tau laughing))

| minrest a răspuns (pentru Perversul69):

E un proverb din Normandia. Sa zicem ca ai o damigeana cu vin. Nu stiu daca stii, la tara damigeana plina se tine cateodata ingropata. Si sa spunem ca vrei ca sotia ta sa fie beata, nu conteaza de ce ai vrea asa ceva. Ca doar e mai sexy treaza, dar asa vrei tu. Ei, din doua una: Ori damigeana plina, ingropata, ori nevasta beata. La fel si cu veganismul: ori esti vegetarian, ori ai un aport suficient a toti cei noua aminoacizi esentiali.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru minrest):

Un fel de "vrei si-n Rai si cu ****-n fund".

| HazelEyes77 a răspuns:

Surse de proteine sunt cerealele cu bob intreg: orez, orz, grau, sorg, ovaz, mei, hrisca, amarant si in special quinoa care contine toti aminoacizii, fasolea, nautul, soia, lintea, susanul, nucile, arahidele, migdalele, caju, semintele de floarea soarelui, chia, dovleac, in, canepa etc. Mai poti consuma lapte vegetal din soia, migdale, cocos sau branza tofu.

| Ax3LdeV a răspuns:

Spirulina

| Perversul69 a răspuns:

Carne!

| Knu a răspuns:

Suplimente proteice de genul whey protein, acestea continand atat proteina, cat si aminoacizi esentiali si neesentiali, daca tii neaparat s-o arzi vegan.

| tudorvolcano explică (pentru Knu):

Whey e zer. Zerul vine din lapte.
Întrebasem pe vegani, dar văd că mare parte din răspunsuri vin de la carnivori ca mine.