| koool a întrebat:

Pepenel rosu, ingrasa? Sau te ajuta sa slabesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shtephie a răspuns:

Pepenele rosu

Vitamine si minerale

Pepenele in totalitatea lui este o sursa de multivitamine. O portie cat doua cesti reprezinta o sursa excelenta de vitamina A, B6 si C.

Vitamina A intalnita in pepenele rosu prezinta o importanta deosebita pentru sanatatea ochilor.

Vitamina B6 continuta de pepenele rosu este folosita de organism pentru a produce substante chimice la nivelul creierului, precum serotonina, melatonina si dopamina, care ajuta corpul in combaterea anxietatii si panicii.

Vitamina C ajuta la intarirea sistemului imunitar si il ajuta sa ne protejeze impotriva infectiilor si virusilor si este cunoscuta pentru stimularea acestuia si protectia impotriva radicalilor liberi.

Potasiu

O portie cat doua cesti furnizeaza si potasiu, un mineral imperios necesar pentru mentinerea echilibrului de apa din corp si interiorul celulelor.

Persoanele care au un nivel scazut de potasiu pot experimenta carcei sau crampe musculare. Doua cesti de pepene au putin sub 10 procente din doza zilnica recomandata de potasiu.

Mancati cu incredere pepene rosu, el va este un prieten care va ajuta pe multiple planuri. Sa nu uitam ca tot el va poate ajuta sa va racoriti pe caldura, consumand in acelasi timp un desert delicios care va ajuta si la mentinerea unei sanatati de invidiat.

O cura de minimum zece zile lunar cu pepene rosu are efect de dezintoxicare, de reglare hormonala si imunitara a organismului.

Pepenele rosu slabestewinking

11 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Pepenele are 90% apa, de aceea este foarte recomandat in alimentatia zilnica, te slabeste in nici un caz nu ingrasa.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Te ajuta sa slabesti si este bun pentru. sanatatea ta am citit in nr. trecut din Felicia

| luna a răspuns:

Pepenele rosu nici nu ingrasa nici nu slabeste.Este un bun diuretic dar contine si multa zaharina.

| Bibu_2231 a răspuns:

NU îngraşă, dar ca să te convingi, mai bine citeşte articolul acesta:
Ultimele cercetari despre elementele nutritionale continute de pepenele rosu si beneficiile aduse de acesta va pot surprinde. Se pare ca acest deliciu al verii ajuta in mai multe feluri.

Nimic nu exprima cat de mult contezi decat daruirea unui mic pepene rosu. Sau cel putin asa este obiceiul in China, unde oferirea acestui cucurbitaceu rosu este considerata a fi o metoda excelenta de a multumi o gazda gratioasa sau un prieten bolnav.

Oamenii de stiinta de la Serviciul de Cercetari in Agricultura au descoperit ca in spatele acestui gest nu stau doar traditia si gustul placut. Pe langa faptul ca are o mare cantitate de antioxidanti extrem de folositori pentru sanatatea noastra – unul dintre ei fiind Licopenul – pepenele rosu este o pretioasa sursa de aminoacizi.

Dintre aminoacizii continuti, unii au un rol deosebit de important in diviziunea celulara, cicatrizarea ranilor si indepartarea amoniacului din organism.

Cercetatorii desfasoara in prezent studii pentru a demonstra ca substantele din pepenele rosu pot ajuta la obtinerea unui tratament pentru presiunea arteriala ridicata, gradul ridicat al nivelului glucozei si complicatiile vasculare.

Daca aceste studii se confirma, pepenele rosu poate reprezenta o sursa 100% naturala de aminoacizi. Licopenul continut este un bonus castigat de organism in urma consumului de pepene.

Specialistii lucreaza la o modalitate de a extrage din pepene aminoacizii necesari obtinerii tratamentelor de mai sus.
Pepenele rosu – adevarat furnizor de Licopen

Pepenele rosu este principalul furnizor de licopen in cazul in care este consumat in stare proaspata. El are cea mai mare concentratie de Licopen in comparatie cu alte fructe si legume proaspete.

De fapt, pepenele rosu in stare proaspata contine un nivel mai mare de licopen decat rosiile in stare proaspata – 2 cesti de pepene rosu contin in medie 18, 16 mg, iar o rosie de marime medie contine 4 mg.
Bun pentru mentinerea unei inimi sanatoase

Pepenele rosu are proprietati favorabile inimii pentru ca are un nivel scazut de grasimi saturate si colesterol.

Un studiu recent din America despre consumul de pepene si sanatatea inimii a aratat legatura stransa dintre acestea doua.

Consumul de pepene rosu imbunatateste functiile cardiovasculare. Daca mancati pepene rosu, contribuiti la mentinerea unei inimi sanatoase.

Pepenele rosu are aminoacizi care ajuta la pastrarea arterelor in stare buna. Aminoacizii din pepene ajuta la imbunatatirea fluxul de sange si sanatatii inimii.
Vitamine si minerale

Pepenele in totalitatea lui este o sursa de multivitamine. O portie cat doua cesti reprezinta o sursa excelenta de vitamina A, B6 si C.

Vitamina A intalnita in pepenele rosu prezinta o importanta deosebita pentru sanatatea ochilor.

Vitamina B6 continuta de pepenele rosu este folosita de organism pentru a produce substante chimice la nivelul creierului, precum serotonina, melatonina si dopamina, care ajuta corpul in combaterea anxietatii si panicii.

Vitamina C ajuta la intarirea sistemului imunitar si il ajuta sa ne protejeze impotriva infectiilor si virusilor si este cunoscuta pentru stimularea acestuia si protectia impotriva radicalilor liberi.

Potasiu

O portie cat doua cesti furnizeaza si potasiu, un mineral imperios necesar pentru mentinerea echilibrului de apa din corp si interiorul celulelor.

Persoanele care au un nivel scazut de potasiu pot experimenta carcei sau crampe musculare. Doua cesti de pepene au putin sub 10 procente din doza zilnica recomandata de potasiu.

Mancati cu incredere pepene rosu, el va este un prieten care va ajuta pe multiple planuri. Sa nu uitam ca tot el va poate ajuta sa va racoriti pe caldura, consumand in acelasi timp un desert delicios care va ajuta si la mentinerea unei sanatati de invidiat.

| Danasilvia a răspuns:

Pepenele rosu are continut de zahar si apa in mare parte asa ca e bine sa nu mananci foarte mult, pentru ca poate ingrasa in cantitati mari, dar te poate ajuta daca ai probleme cu rinichii.

| Aןןє a răspuns:

Da, pepenele rosu te ajuta sa slabesti. La urma urmei e fruct happy iar fructele nu ingrasa.

| sunrise_6829 a răspuns:

Pai nu ingrasa,.

| max_3105 a răspuns:

Contine foarte multa apahappy
deci te ajuta sa slabestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepenele rosu nu angrasa, nici nu slabeste dar curata rinichi batrani al foloseau pentru rinichi

| ioniiiiiM a răspuns:

Te ajuta sa slabesti sa stii :d

| alexandra_9303 a răspuns:

Nu ingras.
Te ajuta sa slabesti.
DEpinda...
Sunt persoane care au tinut regim cu pepene rosu.
Si au slabit.