| Ionut113123 a întrebat:

Peritonita este un grad mai mare al apendicita? Sau sunt diferite, poti face peritonita dupa operatia de apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Peritonita înseamnă de fapt infecție în abdomen și e foarte periculoasă. Dacă nu a avut grijă când ți-a făcut operația este posibil să faci peritonită, dacă ai dureri du-te la doctor.

| Elena9328 a răspuns:

Este un grad mai mare.
De la peritonita se poate muri.

| Ionut113123 explică (pentru Elena9328):

Daca am facut operatia de apendicita mai pot sa fac pertonita?

| Elena9328 a răspuns (pentru Ionut113123):

Nu. Însă dacă ai dureri foarte mari, consulta medicul, fiindcă nu e indicat sa le ai.

| JackR a răspuns (pentru Ionut113123):

Da, poti. Desi peritonita cauzata de ruperea apendicelui, ca urmare a unei infectii, este una dintre cele mai frecvente forme, poti sa faci peritonita si din cauza unui ulcer stomacal sau duodenal sau a unei colecistite (inflamarea vezicii biliare).