| Sara2 a întrebat:

Persoanele tinere cu astm sau bronhii înfundate pot fi afectate mai rău de coronavirus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu, dar pot face complicatii mai grave si sa suporte mai greu virusul

| Simpatic a răspuns:

Pot fi sau nu pot fi, cred ca tine de sistemul imunitar al fiecaruia in primul rand si da ei spun ca persoanele cu probleme respiratorii sunt mai afectate, dar eu nu mi-as face griji prea mari, evita multimile,spalate des pe maini cu apa si sapun, eu recomand sapun lichid antibacterian,mananca ce trebuie carne,oua, peste, fructe legume, suplimenteaza-ti dieta cu vitamina C daca nu poti manca multe citrice!

| JulyDreams a răspuns:

In anumite cazuri cei infectati ajung sa aiba dificultati la respiratie. In cazurile severe se ajunge la inflamarea plamanilor si pneumonie. Daca ai deja probleme cu plamanii, e bine sa nu risti o posibila infectare. Daca iesi prin locuri aglomerate sa porti o masca N95 / P2, daca nu te impiedica la respiratie. Daca poti, evita-le. Evita si atingerea obiectelor in afara casei si spala-te frecvent pe maini.

| Met a răspuns:

Da, in general orice cu orice boala este afectat mai tare dar bolile pulmonare sunt atacate mai rau, dar depinde si de sistemul tau imunitar
Daca, crezi ca ai sistemul imunitar mai scazut ai grija cu cine ai contact fizic si poarta si masca de protectie