| AnneM123 a întrebat:

Plang incontinuu, e ora 3 dimineata si nu pot dormi, ma simt singura si trista mereu, chiar nu stiu ce sa mai fac cu viata mea, stau numai in casa, imi distrug tineretea, vreau sa iau medicamente sau orice sa nu mai am starile astea.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Iesi sa te plimbi in natura. Fa un sport de exterior. Profita de soare cand mai apare. Admira frunzele, gandaceii, apa curgatoare.
Gaseste-ti o preocupare si pentru cand stai in casa. Trebuie sa fie ceva care sa iti placa. Ocupa-te de acel ceva.
Gaseste-ti persoane POZITIVE cu care sa stai de vorba. Nu o persoana cu care sa plangi impreuna. O persoana care sa stie sa te activeze, sa te faca sa iti misti funduletul si sa te ocupi de ceva interesant.
Daca lucrezi ceva toata ziua, seara vei fi obosita. Ia melatonina si un supliment cu magneziu cu 30' inainte de culcare, inchide toate electronicele si relaxeaza-te inainte de a te culca.
Iti trebuie un pic de vointa. Cu antidepresivele si pastilele de dormit nu rezolvi nimic, iti fac bine pe termen scurt dar devii dependenta de ele si pe termen lung iti va fi mai rau.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Schimba-ti orarul zilnic!
OBLIGATORIU sa mergi fiecare zi 1-2 ore la cate o intrunire vesela si dinamica de grup!
Poate fi o activitate de voluntariat in natura, sport cu mingea (volei, handbal) sau orice unde sa fiti mai multi, sa existe miscare, veselie!

Voia buna si veselia sunt cele mai bune medicamente impotriva depresiei!

| Adry05 a răspuns:

Pai de ce stai numai in casa? Ia atitudine, invita lume in oras, cunoaste oameni noi, imprieteneste-te cu cunoscutii, daca stai in casa si-ti plangi de mila n-o sa rezolvi nimic. Cauta pe net/grupuri tot felul de retele oameni singuratici ca tine si imprieteneste-te cu ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia niste suplimente cu magneziu care te-ar pune pe picioare cu depresia asta.
Uite aici, ia de citeste:
https://www.healthy-holistic-living.com/......drugs.html

| anonimg a răspuns:

Sunt foarte bune sfaturile pe care le-ai primit pentru a pune la lucru capacitățile fizice și intelectuale, asumarea unor responsabilități; acestea nu sunt de neglijat.
Dar cea mai importantă preocupare este cunoașterea de Dumnezeu. Și acum este timpul. Pentru că El este singurul care ne poate da un viitor și o nădejde, chiar și atunci când din punct de vedere omenesc nu mai putem vedea nici o speranță, nici o bucurie pentru viitor.
De aceea oamenii cad în depresie: pentru că ei nu cunosc pe Dumnezeu. Dacă L-ar cunoaște, viața lor ar fi cu totul altfel.
Biblia este cartea care te va ajuta sa cunoști pe Acela care te-a creat și care îți dorește binele mai mult decât ți-l dorești tu.
Biblia este Cuvântul care îți va vorbi despre Mântuitorul care atât de mult te-a iubit, că a părăsit slava cerească și a venit în această lume să treacă prin aceleași suferințe ca ale noastre, să aibă parte de aceeași moarte ca a noastră, tocmai pentru ca noi să nu cădem în deznădejde, ci ca să avem nădejde. Cunoașterea Lui îți va da încredere în promisiunile Sale. Fă-ți rost de o Biblie și citeste-o, în ciuda gândurilor și vocilor care îți vor spune că o astfel de carte este greu de înțeles. Biblia se va face singură înțeleasă pe măsură ce înaintezi cu cititul. 1-2 capitole pe zi sunt suficiente; și nu durează mai mult de 2-3 minute.

| anonimg a răspuns:

Biblia tradusă de Dumitru Cornilescu este mai ușor de înțeles.

| RoCkKiD a răspuns:

Gandeste-te la ce persoane apropiate ai, apropie-te de ei si incearca sa iti faci prieteni prin intermediul pasiunilor care le ai. Daca nu le ai cu iesitul in societate poti sa iti faci prieteni online prin jocuri si comunitati pentru diferite chestii sigur gasesti una care iti place si exista un forum/site pentru oameni cu acelasi pasiuni.

Fa sport, e demonstrat ca oamenii care fac sport sunt mai fericiti. Pe langa faptul ca vei fi mai sanatoasa o sa o sa te simti mai bine si o sa arati mai bine, chestie care iti va creste stima de sine.

In final gandeste-te la lucrurile care iti plac, care te fac fericita si fa-le.

| zăGhost a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci psihoterapie.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar trebui să ai un cerc de prieteni cu care să socializezi.

| Era256 a răspuns:

Ieși pe afară, trebuie să îți oxigenezi creierul, de asta nu poți dormii