| anonim_4396 a întrebat:

Poți face Penicilina prin branulă acasa(branula o pui la spital so o schimbi din 2 in 2 zile)? Exista vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

De regula, antibioticele se administreaza prin injectii intramusculare si nu intravenoase.
Pentru a nu gresi, este cazul sa intrebi medicul de familie care iti cunoaste cazul si care ta si recomandat antibioticele respective. Daca aceste medicamente nu ti-au fost recomandate de medic, nu este bine sa le administrezi, dupa cum crezi tu pentru ca, ar putea sa-ti faca mai mult rau decat bine.
Eu iti doresc multa sanatate si te sfatui sa iei legatura cu medicul tau de familie.

| itz a răspuns (pentru mariana):

Am fost la medic. Mi-a spus sa fac Penicilina 3 zile din 6 in 6 ore. Întrebarea era dacă pot face injecțiile cu branulă acasa, nu la spital, internat, dacă exista vreun risc. Pe flacon scrie ca se poate administra si intravenos.

| mariana a răspuns (pentru itz):

Daca folosesti siringi de unica folosinta si dezinfectezi capacul antibioticului din care scoti antibioticul, pe care l-ai dizolvat cum trebuie, atunci nu cred ca exista vreun risc. Trabuie sa introduci serul respectiv incetul pentru a putea intra in vena si a nu curge pe dinafara.
Multa sanatate.

| princess004 a răspuns:

Nu te juca cu focul..mai bine ai consulta un medic:**