Poate administrarea de multivitamine sa creasca riscul de a face cancer la san?

Daca pana acum am stiut ca o dieta echilibrata reprezinta cheia mentinerii in forma, iar multivitaminele devin o necesitate cand alimentatia este saraca in nutrienti, ei bine rolurile s-au inversat, cel putin asta intelegem din ceea ce ne spun oamenii de stiinta.

Potrivit unui studiu, femeile care iau zilnic multivitamine pentru a-si tine sub control afectiunile de care sufera, risca sa dezvolte cancer la san.

 Astfel, cercetatorii de laInstitutul Karolisnka din Stockholm, Suedia, au observat ca, femeile in varsta si cele aflate in floarea varstei, care luau zilnic multivitamine, prezentau un risc de cancer cu 20% mai mare. Oamenilor de stiinta nu le-a scapat niciun detaliu, fie el cat de mic. Femeile inscrise in cadrul studiului au fost analizate, s-a luat in calcul istoria familiei, bolile de care aceasta sufera, inclusiv stilul de viata.

 In ciuda faptului ca, au fost luati in calcul toti factorii de risc, tot s-a gasit o conexiune intre aportul zilnic de multivitamine si cancerul la san. Cu toate dovezile puse pe masa, oamenii de stiinta nu au vrut sa se pronunte pentru incetarea administrarii multivitaminelor. Acestia nu considera multivitaminele factorul declansator pentru cancerul de san si considera ca femeile inscrise in studiu ar putea fi singurele vinovate pentru situatia produsa, stilul de viata al acestora ar putea fi motivul pentru care s-au obtinut aceste rezultate. Iata de ce, oamenii de stiinta s-au pronuntat pentru mai multe studii care sa ateste conexiunea dintre cancerul la san si multivitamine.

 Si totusi, care sa fi fost motivul pentru care oamenii de stiinta au pornit acest studiu? Acela ca, multivitaminele favorizeaza dezvoltarea tumorii, prin cresterea densitatii tesuturilor mamare. In Marea Britanie un sfert din populatie ia zilnic multivitamine, si in fiecare an 40.000 de femei sunt diagnosticate cu cancer la san, iar printr-un simplu calcul asta se traduce prin mai mult de 100 de femei pe zi, carora medicul le spune ca au cancer la san.

 Din pacate, nicio femeie nu poate sta linistita din punctul acesta de vedere, caci are una pana la noua sanse ca la un moment dat in viata sa dezvolte cancer la san. Si-atunci, ce-ar mai trebui sa credem? Ca multivitaminele nu reprezinta cea mai buna metoda de asigurare a aportului zilnic de nutrienti.

 Cea mai buna ramane dieta sanatoasa, echilibrata, pe care toti ar trebui sa o adoptam.

Articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, este o problema daca este asa! Nu am mai auzit de asemenea lucru pana acum!

| perla a răspuns:

Ce prostie!

| flutu a răspuns:

Mai nou pana si mancarea are efecte nocive. am gasit pe dietetik ca pana si salamul creste riscul de cancer ovarian.
http://www.dietetik.ro/......arian.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cit stiu eu vitaminele cotin minerale, mineralele se pot transforma in nisip sau pietricele calcaroase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rudolf leonard :

Bolnav de cancer la 24 de ani

Mă numesc Magyara Rudolf Leonard, am 24 de ani şi bani prea puţini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratării afecţiunilor de care sufăr. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, în mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adăpost de noapte din Sibiu şi nu pot munci pentru că medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufăr de ciroză hepatică, ulcer, leucemie şi scolioză toracică şi am nevoie, lunar, de medicamente în valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici. Mă adresez oamenilor cu suflet şi credinţă în Dumnezeu să mă ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, mă pot ajuta cu mici donaţii în contul deschis la BCR :

RO36RNCB0231088855520001 (lei). Vă rog ajutaţi-mă! dacă nu, pot să mor!

E-mail: rudolfleonard13@yahoo.com Telefon: 0757205495 Vă mulţu mesc anticipat. Boală, disperare, durere, neajutorare şi câte sinonime ar putea descrie situaţia acestui om. În jurul nostru în fiecare zi mor oameni. Mor sau trăiesc cu o frică teribilă de moarte din cauza indiferenţei noastre. În fiecare zi semenii noştri duc poveri grele în sufletele lor. Cine dintre noi este gata să întindă o mână de ajutor? Nu pot să ajut acest om financiar, dar vreau prin acest anunţ să sesizez pe cei care nu stau cu mâna întinsă şi pot să pună ceva deoparte ca să contribuie la această nevoie. Dumnezeu spune că: religiunea curată şi neîntinată înaintea Lui constă în cercetarea văduvelor şi orfanilor în necazurile lor. (Iacov 1). Tu ce faci în acest sens. Contribuie şi tu la salvarea lui Rudolf. Am aflat despre situaţia lui de la el, când a lăsat mesajul de mai sus într-un comentariu pe acest blog. 0757205495

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection ar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmariti filmul ruj rosu pentru zile negre difuzat de programul de filme halmark si veti afla cateva lucruri de acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, da, nu, NU STIU! rolling on the floorlaughing

| imiplacemov a răspuns:

Nu stiam asa ceva. Si eu care credeam ca e bine sa iei cat mai multe vitamine pentru intarirea sistemului imunitar.